Aktualności - Muzyka

Joao de Sousa powraca z nową płytą. Portugalczyk pokazuje swoją taneczną stronę [WIDEO]

2021-04-22 13:15:02

Już 23 kwietnia 2021 roku , premierowo ukaże się najnowsza płyta João de Sousy. Mieszkający w Polsce od 2006 roku Portugalczyk jest wokalistą, gitarzystą, autorem tekstów i producentem muzycznym, a na swoim koncie ma dwie płyty z oryginalnymi utworami (Luta [Bitwa], 2016; Ideal [Ideał], 2018) oraz liczne współprace z wybitnymi postaciami polskiej sceny muzycznej ostatniego dziesięciolecia. Czego możemy spodziewać się po albumie Furacão [Huragan]?

Joao de Sousa

Płyta Furacão powstała pod wpływem wydarzeń 2020 roku oraz neo soulu, który inspirował artystę podczas intensywnej i „izolowanej” pracy w studiu.

Obecne w całej twórczości portugalskiego artysty fuzja i konflikt między Bitwą [Luta] a Miłością [Ideal], na płycie Furacão sięgają swych estetycznych wyżyn dzięki współpracy z polskim producentem muzycznym rosyjskiego pochodzenia, Igorem Nikiforowem. Multiinstrumentalista związany od ponad dekady z warszawską sceną eksperymentalnego popu wzbogacił emocjonalne piosenki João nowym brzmieniowym uniwersum, łącząc w misterny sposób rozmaite wpływy muzyczne, które Portugalczyk już od dawna chciał do swej twórczości zaprosić. Ci, którzy mieli już okazję posłuchać Furacão „twierdzą, że słyszą”: Franka Ocean, Caetano Veloso, The Beach Boys, Childish Gambino czy Jeffa Buckleya.

Wspaniały wokal João de Sousy w zaskakujący sposób porusza się między różnorodnymi dźwiękowymi pejzażami wytworzonymi przez Igora Nikiforowa, w których nie brakuje rzadko spotykanych i enigmatycznych syntetyzatorów, afrobeatu i hip-hopu, gitar à la Paul Simon i głosu w mechaniczny sposób podającego słowa, czasami na wspak, innym razem jakby w nieco nieporadny sposób.

Fakt, że João śpiewa przede wszystkim po portugalsku w kraju, w którym większość osób nie rozumie tego języka, sprawił, że artysta wykreował swój osobisty sposób pisania i śpiewania słów tak, aby były one zrozumiałe dla słuchacza przede wszystkim jako zapis dźwiękowy. Po przełamaniu barier językowych, teksty João de Sousy tchną zmysłowością i upodobaniem do kalamburów, które nierzadko prowadzą nas w świat surrealistycznych obrazów.

Furacão to album, na którym João de Sousa objawia lżejszą i bardziej roztańczoną część swej osobowości, nie rezygnując w żadnej mierze ze szczerości, która cechuje całą jego artystyczną twórczość. Dziewięć piosenek tworzy przemyślaną całość, złożoną ze strumieni na pozór niespójnych informacji.

João tak wyjaśnia motywy powstania swojej trzeciej płyty:

Chciałem za pomocą Furacão zatrzymać historyczny rok 2020, rok, który wygenerował nowe doświadczenie i z pewnością wyznaczy nowy kierunek w rozwoju naszego gatunku. Gwałtowny początek został równocześnie naznaczony zwolnieniem rytmu życia. Na zewnątrz nagła zmiana, a ja, zamknięty, zawieszony. Spoglądam przez okno i czuję, że coś gwałtownego się gdzieś porusza, a ja tego nie mogę dostrzec. A przecież zmiana i gwałtowność to ja. I sądzę, że wszyscy tacy jesteśmy. A tak trudno to czasem dostrzec... dlatego, od zawsze piszę piosenki. To napięcie między gwałtownością a niewidzialnym zawsze, odkąd pamiętam, mnie fascynowało, i zawsze współistniało. Ostatnio, jedynie, mam więcej materiału, który inspiruje mnie do pracy.

ip

fot. Mikołaj Starzyński / materiały prasowe

Słowa kluczowe: Mais um, Furacao, album, wokalista, Portugalczyk, 2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kings of Leon
Zespół Kings of Leon zagra w Polsce. Koncert na Stadionie Wrocław

Gwiazda światowych festiwali, zespół Kings of Leon, ogłosił nowe daty swoich koncertów z europejskiej części trasy.

James Blunt
James Blunt zaśpiewa w łódzkiej Atlas Arenie

Trasa Once Upon a Mind to wyczekiwany z niecierpliwością powrót do muzyki na żywo.

Krzysztof Iwaneczko i Kayah
Krzysztof Iwaneczko i Kayah w muzycznym manifeście "Nie dzielcie nas" [WIDEO]

"Nie dzielcie nas" to przede wszystkim opowieść o potrzebie bliskości, miłości i zrozumienia.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kings of Leon
Zespół Kings of Leon zagra w Polsce. Koncert na Stadionie Wrocław

Gwiazda światowych festiwali, zespół Kings of Leon, ogłosił nowe daty swoich koncertów z europejskiej części trasy.

James Blunt
James Blunt zaśpiewa w łódzkiej Atlas Arenie

Trasa Once Upon a Mind to wyczekiwany z niecierpliwością powrót do muzyki na żywo.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!