Recenzje - Muzyka

"Jarmark" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

2020-08-28 13:30:26

Taco Hemingway po raz kolejny zaskoczył fanów i udostępnił swój najnowszy album pt. "Jarmark" na kilka dni przed zapowiadaną premierą. Krążek miał się ukazać na sklepowych półkach i w sieci, wraz z powstającym równocześnie albumem "Europa", 4 września 2020 roku. Tak się jednak nie stało. Raper zaprezentował "Jarmark" 28 sierpnia, zamieszczając go na serwisach streamingowych oraz na swojej stronie do pobrania za darmo kilka minut przed pierwszą w nocy.

Okładka albumu

O albumie "Jarmark"

W Hemingwayu ostatnio musiało się zagotować i postanowił wyrzucić z siebie wszystko, co leżało mu na wątrobie. W kawałkach z najnowszej płyty idzie na wojnę z Kościołem, politykami, influencerami, ksenofobami i wszechobecną nienawiścią. Na podstawowym wydaniu "Jarmarku" znajduje się 12 piosenek, co sprawia, że na przesłuchanie całego albumu wystarczą nam niecałe 42 minuty. W preorderze znajduje się bonus - jeden dodatkowy track, który na razie dla większości okryty jest tajemnicą.

W utworze "Dele" na minialbumie "Szprycer" (wydanym w 2017 roku) Taco rapuje - Rumak smaży bity, ja tych fanów karmię piosnką, potem patrzę jak na wnuków i się jaram jak utyli. - "Jarmark" sprawi, że przytyjemy, jak po dwutygodniowym pobycie u babci. Rumak wysmażył nam 6 well done bitów, a Taco lirycznie jak zawsze nie zawodzi. W tekstach występuje masa znakomitych porównań, gier słownych czy błyskotliwych odniesień do popkultury oraz tzw. follow-up'ów do twórczości własnej lub kolegów po fachu.

Oprócz Rumaka, bity na miarę skroili raperowi również Borucci, Lanek, Pejzaż i CatchUp. Jak pierwszych z pewnością nie trzeba nikomu (choć trochę zainteresowanemu polskim rapem) przedstawiać, tak CatchUp dopiero pojawia się w szerszej świadomości słuchaczy. Pomimo wyprodukowania już paru dobrych numerów m.in. "Freonu" od Gedza, ksywka ta zaistniała mocniej na polskiej rap scenie dopiero, dzięki Tik Tokowi i numerowi "Danse Macabre" oraz udanemu występowi w akcji #Hot16Challenge2, do której nominował go sam Hemingway. CatchUp, oprócz produkcji muzycznej kawałka "W.N.P.", znalazł się też na featcie w piosence "Nie mam czasu", piątej pozycji z tracklisty "Jarmarku". Ciekawymi gośćmi, którzy również pojawiają się w utworach na najnowszym krążku Taco, są Kacha Kowalczyk z Coals ("1990s Utopia") oraz Gruby Mielzky ("Influenza"), którego zwrotka stanowi największy atut tego tracku.

Tematyka najnowszej płyty Taco Hemingwaya

Na najnowszym albumie Taco wrócił do dobrze nam znanego z poprzednich płyt, motywu storytellingu ze wstawkami, z Polskiej Kroniki Filmowej. W utworach zatytułowanych "Łańcuch I, II, III" Hemingway buduje historię o przekazywaniu sobie negatywnej energii przez przypadkowych ludzi. Przedstawia nam postacie, których działania mają wzajemny wpływ na poczynania każdej kolejnej osoby. Ukazuje nam tzw. efekt motyla. Towarzyszy mu w tym Artur Rojek, który gościnnie udziela się w piosenkach z tej trylogii. Co ciekawe, w innych trackach na Jarmarku możemy niekiedy wyłapać postaci z motywu przewodniego czy nawiązania do nich. Rozłożenie tych 3 utworów na trackliście, jako otwierającego, środkowego i zamykającego, sprawia, że ten krążek jest jakby spięty łańcuchem, zazębia całą historię w surrealistyczny sposób, zaginając czasoprzestrzeń.

Poza historią zawartą w "Łańcuchach" artysta przenosi i wprowadza słuchaczy w swoje dziecięce i nastoletnie wspomnienia, przedstawiające bolesny obraz, kulejącej edukacji seksualnej; roztrząsające niekonsekwencję Kościoła czy przygody z używkami. W kilku utworach rapuje też o swoich obserwacjach społecznych z własnego podwórka, z Polski. I tak utworem najmocniej uderzającym w obecną scenę polityczną obok "Polskiego Tanga", który został singlem zapowiadającym wydanie tego albumu, jest "Panie, to Wyście!" - o zatrważająco niskim poziomie debaty politycznej i dzieleniu Polaków.

Zobacz też: MTV Video Music Awards 2020 - występy gwiazd

Znaczenie albumu "Jarmark"

Taco Hemingway kolejny raz udowadnia, że bacznie przygląda się światu. Trafnie obserwuje rzeczywistość i dobrze ubiera ją w słowa. Porusza tematy tabu i stara się dawać początek dyskusji o niewygodnych sprawach czy przywarach narodu polskiego. Ktoś może zarzucić raperowi, że nie mówi niczego odkrywczego, narzeka czy posługuje się utartymi stereotypami. Czasami jednak nie chodzi o to, by ktoś wymyślał nieistniejące problemy, a boleśnie obnażył jakąś prawdę o świecie, w którym żyjemy. Dorosłych ludzi o zagorzałych poglądach, Taco już raczej nie przekona do innego spojrzenia na pewne sprawy, ale młodzież, która dopiero wyrabia swój światopogląd, być może ukierunkuje, naprowadzi, uświadomi. Wydaje się, że to właśnie ci odbiorcy są głównym targetem albumu. Taco staje się ich mentorem i przewodnikiem po świecie. Prowadzi za rękę, pokazując Polskę sprzed 30 lat i stopniowo wyjaśnia, dlaczego teraz jest tak, jak jest i co robić, by było inaczej - lepiej.

Albumu, mimo poważnej i momentami przygnębiającej tematyki, słucha się dobrze. Z pewnością duża w tym zasługa dobrych bitów, idealnie pasujących do Hemingwaya i jego przekazu. Teksty dzięki swojej melodyjności i wielu złożonym rymom po prostu łatwo zapadają w pamięć.

Płyta na pewno będzie pocztówką z Polski 2k20.

TRACKLISTA albumu "Jarmark":

01. Łańcuch I: Kiosk feat. Artur Rojek (prod. Rumak)
02. Panie, to Wyście! (prod. Pejzaż)
03. Polskie Tango (prod. Lanek)
04. Influenza feat. Gruby Mielzky (prod. Borucci)
05. Nie Mam Czasu feat. CatchUp (prod. Rumak)
06. Łańcuch II: Korek feat. Artur Rojek (prod. Rumak)
07. Dwuzłotówki Dancing (prod. Rumak)
08. POL Smoke (prod. Borucci)
09. W.N.P. (prod. CatchUp)
10. 1990s Utopia feat. Kacha z Coals (prod. Pejzaż)
11. Szczękościsk (prod. Rumak)
12. Łańcuch III: Korpo feat. Artur Rojek (prod. Rumak)
13. PREORDER BONUS

Urszula Kokot

Fot. Materiały prasowe

Słowa kluczowe: Album, Płyta, Muzyka, Rap, Polska, Singiel, "Jarmark", "Europa", 2020, Hip-Hop, Taco Hemingway
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Przyłu - recenzja płyty
Przyłu "Przyjaciele Czekają W Domu" - recenzja płyty

Najnowszy album Przyła dostępny już od 15 października!

Album "Ślepota"
"Ślepota" - recenzja płyty Kuby Kawalca

Pierwszy solowy album lidera grupy happysad już dostępny. Płyta pełna gęstych emocji, niepokoju i bólu.

"Europa" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

Dziennik pokładowy dlaStudenta.pl, zapis pierwszy: Po przesłuchaniu "Jarmarku" zastanawialiśmy się, czy "Europa" nie usunie się w cień. Tymczasem krążek zaskoczył nas pozytywnie. Bardzo podoba nam się wspólna podróż z Taco. Odbiór.

Polecamy
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni "Niemożliwe" - recenzja

Oceniamy debiutancki album uzdolnionego rodzeństwa Sienkiewiczów.

POCZTÓWKA Z WWA, LATO '19 - recenzja płyty

Leci nowy Taco - poznajcie naszą opinie!

Polecamy
Ostatnio dodane
Przyłu - recenzja płyty
Przyłu "Przyjaciele Czekają W Domu" - recenzja płyty

Najnowszy album Przyła dostępny już od 15 października!

Album "Ślepota"
"Ślepota" - recenzja płyty Kuby Kawalca

Pierwszy solowy album lidera grupy happysad już dostępny. Płyta pełna gęstych emocji, niepokoju i bólu.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!