Wywiady - Muzyka

Jak zostać menedżerem muzycznym? (WYWIAD)

2014-02-25 12:34:40

W minioną sobotę (22 lutego) wystartowała kolejna edycja coraz popularniejszej Akademii Menedżerów Muzycznych. Grupa blisko dwudziestu nowych uczestników rozpoczęła cykl warsztatów i zajęć praktycznych prowadzonych przez znakomitości polskiej branży muzycznej. Zapraszamy do rozmowy z koordynatorem Akademii Menedżerów Muzycznych, Przemkiem Kubajewskim.

dlaStudenta.pl: Witam! Rozpoczęła się kolejna edycja Akademii Menedżerów Muzycznych. Jak podsumowujecie poprzednie edycje i co nowego przyniesie ta w 2014?

Przemek Kubajewski: Czas biegnie tak szybko, że ledwo się obejrzeliśmy, a już mamy absolwentów, dwie edycje się zakończyły z pełnym sukcesem – przez ten czas nasi studenci wydawali debiutanckie albumy ze swoimi artystami, grali na największych polskich festiwalach (m.in. Opener czy Jarocin). Co ważne, część osób odbywa już staże w firmach fonograficznych. Ci, którzy dopiero rozpoczynali przygodę z tą branżą za naszym pośrednictwem zaczęli pracę z zespołami, które się do nas zgłaszały – także jest bardzo dobrze. Co do planów a 2014 rok to właśnie rozpoczynamy czwartą już edycję AMM – program się nie zmienia, bo widzimy, że merytorycznie spełniamy oczekiwania uczestników. Nowością są plany wakacyjne. Każdy student będzie mógł pracować przy największych festiwalach muzycznych w Polsce i nie tylko.

Czego można nauczyć się uczęszczając do Akademii Menedżerów Muzycznych?

Wszystkiego, czego menedżer muzyczny powinien wiedzieć czyli jak promować artystę, jak zorganizować trasę, zarządzać finansami, nakręcić klip, zawiązać współpracę z wytwórnią, pozyskać sponsora. Uczymy także podstaw prawa autorskiego, są również zajęcia z psychologii – przecież relacje z artystą są równie ważne.

Czy menedżerem muzycznym w Polsce może zostać każdy? Jakie warunki trzeba spełnić, by móc dołączyć do Akademii Menedżerów Muzycznych?

Każdy kto tego chce i do tego dąży. Bez wątpienia AMM stała się bardzo dużą szansą na osiągniecie tego celu dla wielu menedżerów – bo oprócz wiedzy nasi studenci otrzymują coś bezcennego – kontakt z najbardziej wpływowymi ludźmi z branży muzycznej. Co do warunków, to do Akademii może zapisać się każdy, wystarczy, że ukończy 16 lat.

Gdzie i w jakich dniach odbywają się zajęcia?

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w renomowanej warszawskiej uczelni – Akademii Leona Koźmińskiego, co jeszcze bardziej podnosi rangę i jakoś naszej szkoły.

Czy zastanawiacie się nad tym, by w przyszłości Akademia Menedżerów Muzycznych stała się regularną uczelnią? Coś na wzór niemieckiej Pop Akademie?

To dobre pytanie, ponieważ od jakiegoś czasu współpracujemy z Pop Akademie – na razie luźno, ale być może ta współpraca się rozwinie – na razie tylko tyle mogę zdradzić, ale mamy naprawdę bardzo dużo nowych pomysłów, które sprawią, że AMM będzie jeszcze bardziej regularna.

Kto prowadzi wykłady w Akademii Menedżerów Muzycznych i czy przeprowadzacie także jakieś egzaminy? Jeśli tak, jak one wyglądają? Jakiego rodzaju wiedza jest weryfikowana?

Wykłady prowadzą najlepsi z branży – by nikogo nie urazić, nie będę wymieniał nazwisk, bo mamy 20 wykładowców – zapraszam na stronę www.akademiamm.pl, tam można sprawdzić kto u nas wykłada. Oczywiście, na koniec cyklu jest egzamin pisemny – pierwsi absolwenci, którzy świetnie zdali egzamin powiedzieli mi, że gdyby dać im te same pytania na pierwszych zajęciach, na pewno by oblali. To świadczy o tym, że dzięki AMM bardzo łatwo przyswoić przede wszystkim praktyczną wiedzę.

Ile osób, jak dotąd ukończyło Akademię i czy któreś z nich odniosły znaczące sukcesy na rynku muzycznym?

Akademię ukończyło ponad 20 osób i jak powiedziałem wcześniej, te sukcesy już są widoczne.  Dla tych ludzi sukcesem jest pozyskanie wydawcy, granie tras i zarabianie na muzyce – to się spełnia, także Akademia w ich przypadku wykonała zadanie.

Prowadzicie także projekt o nazwie Dobry MC, w którym znani raperzy prowadzą warsztaty dla młodych adeptów sztuki hip-hopowej. Proszę podsumować dotychczasowe edycje i opowiedzieć o kolejnych.

Tak, obecnie prowadziliśmy warsztaty z Fokusem, Peją i O.S.T.R-em. Jest to projekt dwudniowy, ale wyjątkowy, wręcz magiczny. W trakcie zajęć uczestnicy uczą się, obcują z największymi polskiego rapu – niejednokrotnie widziałem na twarzach tych ludzi wzruszenie, zachwyt – tutaj nie tylko uczymy, ale też spełniamy marzenia. Obecnie promujemy drugie warsztaty z Fokusem, które odbędą się 5 i 6 kwietnia, mamy w planach kolejne warsztaty, także wszystkich zachęcamy do śledzenie naszego fanpage’a i strony www.dobrymc.pl.

Czy Dobry MC i Akademia Menedżerów Muzycznych w jakiś sposób się uzupełniają?

Tak, jak najbardziej. Idealnym przykładem jest sytuacja, gdzie uczestnicy warsztatów Dobry MC zapisują się do regularnej AMM i odwrotnie. To jest dla nas niesamowite, bo widzimy, że to co robimy, zachwyca.

Dziękuję za rozmowę.

Również dziękuję i pozdrawiam wszystkich czytelników portalu.

rozmawiał Arek Daniszewski

Słowa kluczowe: akademia menedżerów muzycznych wywiad przemek kubajewski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Jestem na tak! [0]
    Amy
    2015-04-21 14:15:46
    Moim zdaniem takie warsztaty to świetny pomysł. Zwłaszcza dla ludzi młodych, którzy nie mają środków by brać udział w profesjonalnych szkoleniach. Chodź to nie do końca ta branża, ja uczestniczyłam w spotkaniu organizowanym przez Integra Consulting dotyczącym obszaru menedżerskiego i wiele mi to dało.
Zobacz także
Natalia Przybysz: Muzyka jest połączona z magicznym światem [WYWIAD]
Natalia Przybysz: Muzyka jest połączona z magicznym światem [WYWIAD, WIDEO]

Artystka opowiedziała nam o powstaniu płyty "TAM" oraz inspiracjach dnia codziennego.

Polecamy
XAY BENG - Postanowiłem wybrać muzykę, w którą całym sercem wierzę [WYWIAD]

O występie w programie "Big Brother", sukcesie debiutanckiego singla, inspiracji i nie tylko - rozmawiamy z Krystianem Sikorą, młodym artystą znanym pod pseudonimem XAY BENG.

KIWI o najnowszym utworze
KIWI o swoim najnowszym utworze "Monochrom" i nadchodzącym albumie [Wywiad]

Zobacz, co powiedziała nam o współpracy z AyamCamanim.

Polecamy
Ostatnio dodane
Natalia Przybysz: Muzyka jest połączona z magicznym światem [WYWIAD]
Natalia Przybysz: Muzyka jest połączona z magicznym światem [WYWIAD, WIDEO]

Artystka opowiedziała nam o powstaniu płyty "TAM" oraz inspiracjach dnia codziennego.

Popularne
Mery Spolsky zapowiada wydanie albumu "EROTIK ERA"! [WIDEO]
Mery Spolsky "EROTIK ERA" - recenzja płyty

Jak prezentuje się najnowszy krążek artystki?

LemON "Piątka" - recenzja płyty

Przeczytaj recenzje najnowszego albumu LemON.