Wywiady - Muzyka

Jackknife - To kwestia ambicji (WYWIAD)

2013-12-04 11:17:07

Prezentujemy rozmowę z młodym zespołem Jackknife, który w tym roku wydał długogrający album zatytułowany „Echokardia”. Grupa powstała w Stalowej Woli w 2008 roku a jej twarzą jest wokalistka Ola Polnicka.

dlaStudenta.pl: Witajcie, od wydania „Echokardii” minęło już sześć miesiący. Wasza płyta – oprócz sklepów tradycyjnych – dostępna jest także w iTunes czy Spotify. Jakim cieszy się zainteresowaniem?

Jackknife: Tego do końca nie jesteśmy w stanie sprawdzić, gdyż dane te posiada jedynie wytwórnia, a na podsumowanie nastawiamy się dopiero na czerwiec 2014 roku, czyli po 12 miesiącach od wydania – wtedy będziemy mogli na chłodno określić wymierność sukcesu, o ile taki się pojawi. Na dzień dzisiejszy wiemy jedynie, że nakład przeznaczony do tradycyjnych sklepów się wyczerpał, co nas cieszy.

Jak Wy oceniacie swój album teraz, gdy już chyba emocje opadły?

W dalszym ciągu jesteśmy zadowoleni i nie mamy sobie nic do zarzucenia. Oczywiście, są rzeczy, które każdy z nas zagrałby/zaśpiewał inaczej, ale zawsze tak jest, nie da się tego wyzbyć – to kwestia ambicji.

„Echokardię” promuje klip do utworu „Moja siła” – czy powstaną jeszcze jakieś teledyski zachęcające do sięgnięcia po Waszą muzykę? Jeśli tak, do jakich utworów?

Nie uważamy, żeby klip zachęcił do sięgnięcia po muzykę artysty, bo nawet jeżeli ktoś wyda grube miliony na klip, a jego muzyka jest fatalna to nic mu nie pomoże. Czy powstaną nowe teledyski? Ciężko powiedzieć. Jeżeli będzie fajny pomysł i pieniądze na realizację na pewno czymś zaskoczymy. Na razie nie mamy ani jednego, ani drugiego, więc nie chcemy nic obiecywać, a tym bardziej wypuszczać coś poniżej naszych oczekiwań.

Wiem, że jesteście na świeżo pi wydaniu nowego albumu, ale zdradźcie – myślicie już o kolejnej płycie?

Pojawiają się nowe pomysły, a właściwie ich zarysy, ale odkładamy to na bok. Tak naprawdę jeszcze nie ograliśmy tej płyty na koncertach, a na tym zależy nam najbardziej – na żywym odbiorze i spontanicznej reakcji. W studiu mogliśmy stworzyć cuda, musimy udowodnić, że 'na lajfie' potrafimy to utrzymać, a nawet przebić.

Jak wyglądają inspiracje zespołu Jackknife? Jacy twórcy mają wpływ na Waszą muzykę?

Ostatnio jakieś fatum wisi nad tym pytaniem, zadają je wszyscy. Na szczęście każdy z nas obraca się zupełnie w innych stylach, co spotyka się w jednym punkcie zwanym Jackknifem. Wydaje się nam, że to najlepsza opcja jaka mogła nam się trafić, bo chyba nie ma nic gorszego niż grupa znajomych słuchająca tego samego i powielająca następny, wyświechtany już, styl.

Do kogo kierujecie swoją muzykę? Kto powinien sięgnąć po Wasz album lub wybrać się na koncert?

Do wszystkich, nie możemy nikomu nic narzucać - kto zechce, ten sięgnie. Jeżeli ktoś przesłucha materiał, kupi płytę, a później przyjdzie na koncert, to jesteśmy spełnieni, to najwyższa nagroda jaką artysta w dzisiejszych czasach może zostać doceniony. Spotykamy się  z zupełnie różną publicznością, która często nas zaskakuje swoimi spostrzeżeniami, co jest  bardzo fajne, lubimy bezpośredni kontakt ze swoimi słuchaczami.

Macie na koncie sporo interesujących sukcesów – co Wam dały zwycięstwa w festiwalach czy przeglądach? Warto brać w nich udział?

Dały przede wszystkim mnóstwo doświadczenia i pewności, bo co innego gdy mamy na wyłączność klub na 3 godziny przed koncertem, a co innego jak mamy 5 minut na instalacje i zaczynamy grać. To swego rodzaju chrzest bojowy, który powinien przejść każdy młody zespół. Oczywiście są zespoły, które twierdzą, że muzyka to nie wyścigi i niech twierdzą tak dalej – koncerty dla czterech ścian w salce prób są przecież najlepsze. ; ) My uważamy, że warto brać w nich udział – poza wymiernymi plusami, takimi jak nagrody czy nowi fani można poznać mnóstwo ciekawych ludzi, zespołów, a takie kontakty przydają się prywatnie, jak i zawodowo.

Od obsługującej Was agencji promocyjnej Iron Media dowiedziałem się, że Wasza wokalistka Ola ociera się również, mówić z przymrużeniem oka, o karierę w telewizji… przybliżcie tę sprawę.

Owszem, Ola pojawiła się epizodycznie w pewnych bardziej lub mniej ambitnych produkcjach , więc możemy potwierdzić, z przymrużeniem oka, że zapowiada się wielka kariera... :)

Na koniec, gdzie i kiedy najbliższe koncerty?

Ciągle nad tym myślimy, bo już najwyższa pora, ale co chwila pojawiają się różnego rodzaju komplikacje związane z pobytem każdego z nas w innym mieście. Gdy tylko skompletujemy grafik wszystkie informacje pojawią się na naszym facebooku i stronie, na razie nie chcemy nic zapowiadać, żeby potem nie odwoływać.

Słowa kluczowe: jackknife wywiad echokardia nowa płyta premiera
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni o pisaniu piosenek, koncercie online i czasie kwarantanny [Wywiad]

Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz opowiadają nam o ostatnich dwóch miesiącach, które upłynęły im całkiem aktywnie!

Michał Urbaniak
Cztery "P" Michała Urbaniaka: pasja, prawda, praca i pokora [Wywiad]

Nie ma żadnej wątpliwości, że prawdziwe marzenia się spełniają, jeśli będziemy je realizować w zgodzie z zasadą 4P - mówi artysta.

XAY BENG - Postanowiłem wybrać muzykę, w którą całym sercem wierzę [WYWIAD]

O występie w programie "Big Brother", sukcesie debiutanckiego singla, inspiracji i nie tylko - rozmawiamy z Krystianem Sikorą, młodym artystą znanym pod pseudonimem XAY BENG.

Polecamy
Odwyk od sławy – wywiad z Razorlight
Odwyk od sławy – wywiad z Razorlight

- Nie interesuje mnie bycie celebrytą, uśmiechanie się do fotoreporterów i udzielanie wywiadów o tym, co jem na śniadanie – mówi Johnny Borrell, lider angielskiego zespołu Razorlight, który 21 czerwca będzie gwiazdą tegorocznych Wianków nad Wisłą.

Habakuk: Panie polityku i panie policjancie, może zapalicie razem po blancie? [WYWIAD]
Habakuk: Panie polityku i panie policjancie, może zapalicie razem po blancie? [WYWIAD]

Graliśmy potężne trasy koncertowe w momencie, kiedy na hasło "reggae" dziennikarze i media nabierali wody w usta

Zobacz również
Ostatnio dodane
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni o pisaniu piosenek, koncercie online i czasie kwarantanny [Wywiad]

Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz opowiadają nam o ostatnich dwóch miesiącach, które upłynęły im całkiem aktywnie!

Michał Urbaniak
Cztery "P" Michała Urbaniaka: pasja, prawda, praca i pokora [Wywiad]

Nie ma żadnej wątpliwości, że prawdziwe marzenia się spełniają, jeśli będziemy je realizować w zgodzie z zasadą 4P - mówi artysta.