Recenzje - Muzyka

"Europa" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

2020-09-04 13:37:19

Wraz z 4 września 2020 roku, zarówno za darmo w sieci, jak i na sklepowych półkach, ramię w ramię z "Jarmarkiem", ukazał się drugi album Taco Hemingwaya - "Europa". Singlem promującym to wydanie był utwór "Michael Essien Birthday Party", który ukazał się w 30. urodziny Filipa Szcześniaka aka Taco.

Okładka płyty Taco Hemingwaya

Z jednej strony "Jarmark", a z drugiej "Europa"...

Jeszcze przed premierą "Europy" mogliśmy przeczytać w opisie pod jednym ze zdjęć na oficjalnym instagramowym profilu rapera, że będzie to album lżejszy i tworzony bardziej spontanicznie od "Jarmarku". Przede wszystkim jest on osobistym zapisem przeżyć i refleksji Taco. Spostrzeżenia te zostają skonfrontowane z realiami świata, Europy i Polski. Nie jest on już tylko wszechwiedzącym obserwatorem, "Wujkiem dobrą radą", a częścią systemu. Opowiada o kulisach sławy, uzależnieniu, emigracji i rzeczach, które go irytują. Zabiera nas w swoją samotną podróż autem po Europie.

Całość albumu, pod względem wprowadzania utworów i łączenia ich ze sobą, bardzo przypomina zabiegi z "Marmuru" oraz płyty "Pocztówka z WWA, Lato '19", gdy outro z danego numeru zapowiada tematykę następnego. W przypadku "Europy" zajawki te nie są ani rozmowami z recepcjonistą, ani fragmentami z Polskiej Kroniki Filmowej czy polskich klasyków filmowych, a głosowymi zapisami, skrupulatnie prowadzonego, dziennika pokładowego.

Zobacz też: Recenzja "Jarmarku" od Taco Hemingwaya

Taco się wybacza

Nawet, jeśli czasami mamy wrażenie, że cały czas słuchamy o tym samym: używkach, niesprawiedliwości, braku tolerancji, patologii, pieniądzach oraz ciążącej raperowi sławie, to Taco się po prostu wybacza. Wszystko przez to, że robi to w tak sprawny sposób i tak dobrze lirycznie, że pomimo zbliżonej tematyki, żadna nuta nie jest taka sama. Na "Europie" jest jeszcze więcej follow up'ów, nawiązań popkulturowych i zabawy językiem niż na "Jarmarku". Płyta ta miała być dla Taco oddechem od trudnych tematów podejmowanych na pierwszym z projektów i może faktycznie jest tu troszkę lżej, ale mimo wszystko nadal bywa mrocznie.

O utworach na "Europie"

"Europa" składa się z 13 utworów i jest odrobinę dłuższa niż "Jarmark". Na wydaniu preorderowym znajduje się jeden bonusowy track, którego na próżno szukać w sieci. Najdłuższy z kawałków "Toskania Outro" ma aż 6 minut i 3 sekundy, a najkrótszy "Nie ufam sobie sam", zamieszczony na podstawowej wersji płyty, 2 minuty i 36 sekund. Taco zaprosił do współpracy również 4 artystów: Okiego, Szpaka, Bedoesa i Borucciego

Jeśli chodzi o warstwę muzyczną to przede wszystkim chapeau bas dla wszystkich producentów, którzy przyczynili się do powstania "Europy". Utwory są dużo żywsze i ciekawsze brzmieniowo niż na pierwszym z wydanych w te wakacje projektów. Wyjątkowego klimatu piosence "Ortalion" wyprodukowanej przez Sergiusza dodaje saksofon, na którym gra Tomasz Wendt pod koniec utworu. 

Bity nieco spokojniejsze przeplatają się tu z tymi agresywnymi, które dodają smaczku brutalniejszym utworom takim jak "Sztylet" czy "Pieniądz i Terror" z gościnnym udziałem Okiego, który swoją zwrotkę nawinął w charakterystycznym dla siebie zawrotnym tempie. Te utwory ocierają się o wciąż nowy gatunek rapu, popularny w internecie drill. Styl ten oryginalnie wywodzi się z Chicago, ale większą rozpoznawalność zyskał dzięki ekipom z przedmieść Londynu. Charakteryzuje się nadzwyczajną brutalnością tekstów, mocnymi trapowymi bitami i użyciem autotune'a

W czasie słuchania drugiego tracku z płyty tj. "Grand Prix" w pewnym momencie, a dokładniej w drugiej zwrotce, ze względu na sposób akcentowania słów w wersach, przyszła mi na myśl nuta od SB Maffija - "Przepis na dzień dobry". Kolejne skojarzenie wywołał we mnie utwór "Nie ufam sobie sam". Moment spowolnienia bitu w drugiej minucie, jest zabiegiem często stosowanym w piosenkach A$AP’a Rocky’ego. Być może jest to zbieg okoliczności lub Taco inspirował się twórczością kolegów po fachu zarówno z polskiej, jak i zagranicznej sceny.

Podsumowanie albumu "Europa" od Taco Hemingwaya

Słuchając nowego krążka od Taco, można zauważyć, że praca nad albumem dostarczyła mu wiele zabawy. Zarówno na "Europie", jak i "Jarmarku", Hemingway eksperymentuje z autotunem, dźwiękami, wokalem, chórkami i tworzy coś oryginalnego, nieczęsto spotykanego w polskim rapie. Ponadto w pewien sposób wraca do korzeni, wtrącając w utwory z "Europy" angielskie wersy. 

W mojej opinii zdecydowanie najmocniejszym numerem na płycie jest "Na paryskie getto pada deszcz". Ten wyprodukowany przez Lanka, będącego ostatnio w szczytowej formie, track, oprócz zapadającej w pamięć warstwy muzycznej, zaskakuje featuringiem. Hemingwayowi w rapie towarzyszy znany producent muzyczny - Borucci, który oprócz polskiego tekstu nawija też po niderlandzku.

Do tej płyty z pewnością będę często wracać. Bez odbioru.

TRACKLISTA albumu "Europa":

01. Luxembourg (prod. Lanek)
02. Grand Prix (prod. Borucci)
03. Europa feat. Bedoes (prod. Zeppy Zep)
04. Pireneje (prod. 2latefor + D3W)
05. Nie Ufam Sobie Sam (prod. Borucci)
06. Big Pharma (prod. Zeppy Zep)
07. Sztylet (prod. 2latefor)
08. Ortalion (prod. Sergiusz)
09. WWA NIE Berlin feat. Szpaku (prod. Rumak)
10. Pieniądz I Terror feat. OKI (prod. Deemz + @atutowy)
11. Na Paryskie Getto Pada Deszcz feat. Borucci (prod. Lanek)
12. Michael Essien Birthday Party (prod. Keeko + Zeppy Zep)
13. Toskania Outro (prod. Keeko + Zeppy Zep)
14. GBP Freestyle [PREORDER BONUS]

Urszula Kokot

Fot. Materiały prasowe 

Chapeau bas
Słowa kluczowe: Album, Płyta, Muzyka, Rap, Polska, Singiel, "Jarmark", "Europa", 2020, Hip-Hop, Taco Hemingway
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Przyłu - recenzja płyty
Przyłu "Przyjaciele Czekają W Domu" - recenzja płyty

Najnowszy album Przyła dostępny już od 15 października!

Album "Ślepota"
"Ślepota" - recenzja płyty Kuby Kawalca

Pierwszy solowy album lidera grupy happysad już dostępny. Płyta pełna gęstych emocji, niepokoju i bólu.

"Europa" - recenzja płyty Taco Hemingwaya

Dziennik pokładowy dlaStudenta.pl, zapis pierwszy: Po przesłuchaniu "Jarmarku" zastanawialiśmy się, czy "Europa" nie usunie się w cień. Tymczasem krążek zaskoczył nas pozytywnie. Bardzo podoba nam się wspólna podróż z Taco. Odbiór.

Polecamy
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni "Niemożliwe" - recenzja

Oceniamy debiutancki album uzdolnionego rodzeństwa Sienkiewiczów.

POCZTÓWKA Z WWA, LATO '19 - recenzja płyty

Leci nowy Taco - poznajcie naszą opinie!

Polecamy
Ostatnio dodane
Przyłu - recenzja płyty
Przyłu "Przyjaciele Czekają W Domu" - recenzja płyty

Najnowszy album Przyła dostępny już od 15 października!

Album "Ślepota"
"Ślepota" - recenzja płyty Kuby Kawalca

Pierwszy solowy album lidera grupy happysad już dostępny. Płyta pełna gęstych emocji, niepokoju i bólu.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!