Wywiady - Muzyka

Elektroniczny multitalent - wywiad z Mateuszem Górnym [WYWIAD]

2017-08-02 10:30:08

Polski góral po uszy zakochany w elektronice. Dodając do tego całą masę talentu, góralski temperament i niesamowitą energię, otrzymujemy mix, który bardzo dobrze charakteryzuje nowoczesne, elektroniczne brzmienie, którym zaraża nas Mateusz Górny. Czynnie działa w kilku projektach muzycznych, między innymi w projekcie CUDA z Adrianną Styrcz oraz w Psio Crew. Podczas festiwalu Audioriver wystąpił na T-Mobile Electronic Beats Stage jako Górny, porywając zgromadzony tłum do swojego królestwa elektronicznych dźwięków.

Gooral

Czym jest dla Ciebie Audioriver?

Audioriver to dla mnie święto muzyki elektronicznej, ciesze się, że w końcu mogłem tu wystąpić. Audioriver ma swój niepowtarzalny klimat, nie da się go opisać, trzeba go doświadczyć, grało mi sie dobrze, ale jeszcze ćwiczę materiał. Na koncercie zabrakło mi trochę wprawy z moim setupem, pomyliłem się w drugim kawałku i potem sie zestresowałem, powstał trochę chaos.

...na pewno nikt tego nie zauważył. A jak się przygotowujesz do swoich występów? Masz jakieś swoje sposoby na odpowiedne ćwiczenia przed koncertami?

Na koncerty to przeróżnie się przygotowuję, od wyspania się, po ćwiczenia. Gooral jest dobrze ograny i często nie robimy prób w domu tylko przed koncertem, lub w aucie, od czasu do czasu spotykamy się z Psio Crew na próbach. Co jakiś czas przyjeżdża do mnie Adrianna Styrcz na kilka dni i działamy z Cudami. Z Górnym ostatnio więcej ćwiczę, bo mam nowy setup, np. wykorzystuję looper do robienia beatboxu techno.

Muzyka elektroniczna z dodatkiem folku to chyba coś nowego w Polsce? Wyznaczasz nowy trend, który bardzo dobrze się przyjmuje...

Gram i tworzę rzeczy, które czuję i które dają mi radość. Nowy to on był 14 lat temu jak zaczynałem psio Crew i chyba z 9 jak zaczynałem Goorala :)

A jak widzowie przyjęli Twój występ na Audioriver?
 

Zagrałem w tym roku na T-Mobile Electronic Beats Stage z moim nowym projektem Górny. Na scenie pojawiłem się o godzinie 20:00, ludzie dopiero się zbierali. Ciesze się, bo ogrywam materiał i jeszcze nie byłem gotowy na późniejszą godzinę występu. Ludzie coś tam plumkali, ale czy im się podobało - to już ich trzeba pytać.

Audioriver to nie jedyny festiwal, na którym grasz...

Tak, w tym roku zagrałem na kilku przyjemnych festiwalikach np. Kazimiernikejszyn, Boski Fest czy Zew Natury. Pochwalę się, że mam na koncie m.in. Przystanek Woodstock, Open'er, Coke Live Music Festival, Bielska Zadymka Jazzowa, Orange Warsaw Festival, Exit czy Colours of Ostrava.

Jeśli jesteś otwarty na współpracę to jak byś zareagował, gdyby Donatan zaproponował Ci współpracę?

Oj, nie zastanawiałem się nad tym! Trochę jestem w szoku, jeśli chodzi o to pytanie. Nie wiem, czy by mnie to nie przerosło :)

Górny to nie jedyny Twój projekt...

Mam obecnie cztery projekty, nad którymi pracuję. Sporadycznie pojawia się piąty. Najbardziej popularny jest Gooral. Wydałem w zeszłym roku płytę Khabaya:

 

Dzisiaj zagrałem z Górnym w klimatach techno tekhouse i elektronika:

Ostatnio działamy więcej z Cudami, jest to projekt elektroniczny z Adrianną Styrcz:


 

Nie mogę zapomnieć o Psio Crew, ktore reaktywowaliśmy:

Mam dla Ciebie jeszcze kilka krótkich pytań:
biały czy czarny?
-biały na czarnym

góry czy morze
-góry nad morzem

narty czy snowboard
-narty

Przystanek Woodstock czy Audioriver
-obydwa!

Rozmawiała: Małgorzata Leśniarek

Słowa kluczowe: Mateusz Górny, CUDA, Psio Crew, Audioriver, Gooral, T-Mobile Electronic Beats Stage
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni o pisaniu piosenek, koncercie online i czasie kwarantanny [Wywiad]

Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz opowiadają nam o ostatnich dwóch miesiącach, które upłynęły im całkiem aktywnie!

Michał Urbaniak
Cztery "P" Michała Urbaniaka: pasja, prawda, praca i pokora [Wywiad]

Nie ma żadnej wątpliwości, że prawdziwe marzenia się spełniają, jeśli będziemy je realizować w zgodzie z zasadą 4P - mówi artysta.

XAY BENG - Postanowiłem wybrać muzykę, w którą całym sercem wierzę [WYWIAD]

O występie w programie "Big Brother", sukcesie debiutanckiego singla, inspiracji i nie tylko - rozmawiamy z Krystianem Sikorą, młodym artystą znanym pod pseudonimem XAY BENG.

Polecamy
Virian (Lilla Veneda) - kwestionariusz osobowy
Virian (Lilla Veneda) - kwestionariusz osobowy

Przedstawiamy kwestionariusz osobowy wokalisty wrocławskiego zespołu Lilla Veneda - Viriana.

Jonathan Stockhammer: Patrz, oto świetny nowy iPhone [WYWIAD]
Jonathan Stockhammer: Patrz, oto świetny nowy iPhone [WYWIAD]

Jonathan Stockhammer wystąpi dzisiaj, 30 stycznia, podczas koncertu Orkiestry Symfonicznej NFM. Będzie dyrygować "Enigmą" Edwarda Elgara oraz utworami Leonarda Bernsteina i Thierry’ego Pécou.

Zobacz również
Ostatnio dodane
Kwiat Jabłoni
Kwiat Jabłoni o pisaniu piosenek, koncercie online i czasie kwarantanny [Wywiad]

Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz opowiadają nam o ostatnich dwóch miesiącach, które upłynęły im całkiem aktywnie!

Michał Urbaniak
Cztery "P" Michała Urbaniaka: pasja, prawda, praca i pokora [Wywiad]

Nie ma żadnej wątpliwości, że prawdziwe marzenia się spełniają, jeśli będziemy je realizować w zgodzie z zasadą 4P - mówi artysta.