Aktualności - Muzyka

Colours of Ostrava 2016: Anna Maria Jopek & Kroke

2016-04-19 07:12:11

Gdy w 2012 roku Peter Gabriel występował w Polsce, do wspólnego koncertu zaprosił Annę Marię Jopek i zespół Kroke. Później już tylko kwestią czasu stało się połączenie sił fenomenalnej wokalistki i wyjątkowego tria z Krakowa.

Absolutnie emocjonalne koncerty, owacje na stojąco i niedosyt, spowodowany końcem koncertu. Takie uczucia to tylko cześć autentycznych przeżyć, jakie dostarczają występy grupy. By pojąć fenomen i muzyczną spuściznę Kroke, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie: ich skromność i prostotę. Zespół zadziwia i fascynuje, nie tylko zdolnościami, ale również pasją i empatią. Muzycy byli i pozostają otwarci i choć są najsłynniejszą grupą tworzącą muzykę klezmerską, nie eliminują ze swej twórczości wpływów gatunków z całego świata. Inspirują się współczesną muzyką filmową, jazzem, rockiem, a także brzmieniami arabskimi i klasycznymi.

"Klezmerska tradycja jest dla nas ważnym punktem wyjścia, ale wszyscy wiemy, że również ona stale się rozwija. Na przestrzeni wieków była w stanie wchłonąć wiele wpływów, przez co dziś dzięki niej możemy odkrywać własne muzyczne światy i komponować to, co podpowiadają nam dusze. Nie jesteśmy niczym związani. Współczesna muzyka klezmerska to nie muzeum. Nie jest nietykalna" mówi akordeonista Jerzy Bawoł. Oprócz niego, Kroke tworzą: grający na altówce, skrzypcach i flecie Tomasz Kurkuba oraz perkusista Tomasz Lato. Występowali m.in. z Edytą Geppert, Mają Sikorowską, Krzysztofem Herdzinem, a także z zespołami z całego świata jak m.in Tindra z Norwegii, Diego Galaz z Hiszpanii, czy Urna Chahar Tugchi z Mongolii. Ponadto koncertowali z Nigelem Kennedy i Peterem Gabrielem, a swoją muzyką oszołomili światowej sławy reżyserów jak David Lynch i Steven Spielberg.

Od 1992 wydali kilka poważnych albumów. W tym roku wracają do współpracy z Anna Marią Jopek, która przekonana, że Kroke tworzą muzykę uduchowioną, napisała słowa na podstawie biblijnych psalmów. Piosenkarka, kompozytorka i pianistka, która zachwyciła podczas Colours 2013, występem w Auli Gong, wyrazy uznania otrzymała m.in. od Boobiego McFerrina, Branforda Marsalisa, czy muzycznego wizjonera, Petera Gabriela. Pat Metheny, gitarzysta jazzowy, z którym miała okazję współpracować, powiedział: "Anna jest absolutnie wyjątkowa i oryginalna. To wielki i otwarty muzyk. To, co przez całe życie stara się zrobić, to wybrać najlepszą muzykę".

Chociaż piękna Anna Maria jest traktowana jako gwiazda muzyki jazzowej i jest uznana za jedną z najbardziej oryginalnych polskich śpiewaczek, to dziś podziwia muzykę niezależnie od gatunków i kultur. Dzięki temu zakres jej twórczości jest bardzo szeroki: pop, muzyka klasyczna, blues, brazylijska bossa nova, czy portugalskie fado. Jej lekkie i melodyjne utwory, do których pisze własne teksty, są bliskie polskiej muzyce ludowej, więc najczęściej śpiewa w swym ojczystym języku.

Zdobywczyni 9 złotych i 7 platynowych płyt. Posiadaczka kilku Fryderyków - najważniejszych nagród muzycznych w Polsce. Jednego z nich otrzymała za płytę "Upojenie" nagraną z Patem Methenym. "Nie lubię wokalistów jazzowych, ale lubię tych, którzy potrafią śpiewać jazz. Dla mnie Anna nie jest wokalistką jazzową, bo komponuje różne utwory, ale zawsze naprawdę dobre. Współpraca z nią tbyła dla mnie wielką przyjemnością" powiedział Branford Marsalis, jeden z wielu znanych muzyków zaangażowanych w realizację albumu "ID", nagrywanego w studia Petera Gabriela. Krążek pokrył się platyną, a przy jego nagraniach, udział brali również członkowie zespołu Kroke.

"Muzyka pozostaje dla mnie podstawową tajemnicą, pytaniem bez odpowiedzi. Staram się znaleźć najlepsze rozwiązanie, ale nie pytaj mnie teraz o wyniki. Nic się nie skończyło, to dlatego dla mnie muzyka jest tak ekscytującą sprawą" powiedziała piosenkarka, która rozpoczyna ponownie koncertowanie z zespołem Kroke.

Słowa kluczowe: colours, muzyka, festiwal, rozrywka, zabawa, koncert,rojek, fismoll,
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
XAY BENG
Barwny XAY BENG wkracza na Polską scenę muzyczną [WIDEO]

Zobaczcie klip do piosenki "Nie wiem jak".

Miłość rośnie wokÃłł nas
Zalewski, Przybysz, Koteluk i Vito śpiewają cover piosenki z "Króla Lwa" [WIDEO]

Zobaczcie klimatyczny teledysk do utworu "Miłość rośnie wokół nas".

Illegal Noise - nowe wydarzenie na muzycznej mapie Polskii Kraków

Sprawdźcie, kto wystąpi 30 sierpnia w Krakowie podczas 1. edycji wydarzenia.

Polecamy
"Prezes" według Mieszka i Ziemowita
"Prezes" według Mieszka i Ziemowita

Grupa Operacyjna nagrała utwór „Prezes”. Warto dodać, że w kompozycji artyści wykorzystali m.in. fragment przyśpiewki z kultowego polskiego filmu – „Miś”.

"Wóda zryje banię" - nowy klip Braci Figo Fagot
"Wóda zryje banię" - nowy klip Braci Figo Fagot

"Wóda zryje banię" to nowy teledysk autorstwa Braci Figo Fagot.

Zobacz również
Ostatnio dodane
XAY BENG
Barwny XAY BENG wkracza na Polską scenę muzyczną [WIDEO]

Zobaczcie klip do piosenki "Nie wiem jak".

Miłość rośnie wokÃłł nas
Zalewski, Przybysz, Koteluk i Vito śpiewają cover piosenki z "Króla Lwa" [WIDEO]

Zobaczcie klimatyczny teledysk do utworu "Miłość rośnie wokół nas".