Exclusive - Muzyka

Cliff Burton - niezwykły muzyk i człowiek

2013-11-12 13:32:43

Są takie dni, które zmieniają historię. Dla historii metalu był to 27 września 1986 roku, kiedy w wyniku tragicznego wypadku podczas trasy po Europie zginął legendarny dziś basista Metalliki - Cliff Burton.

Burton w chwili śmierci miał zaledwie 24 lata. O tym niesprawiedliwie krótkim życiu w książce "Żyć Znaczy Umrzeć" opowiada Joel McIver, brytyjski dziennikarz i rockowy biograf - do tej pory pisał między innymi o grupach takich jak Metallica (bestsellerowa "Sprawiedliwość dla wszystkich"), Black Sabbath, Slipknot czy Deep Purple. Życiorys Cliffa oryginalnie ukazał się w 2009 roku, na polskim rynku pojawił się ostatnio nakładem wydawnictwa Sine Qua Non.

McIver przedstawił Burtona jako równego gościa - inteligentnego i zmotywowanego muzyka, który bardzo profesjonalnie podchodził do swojej pracy przy jednoczesnej umiejętności zabawy w stylu wczesnej Metalliki (choć, w przeciwieństwie do wypijających morze alkoholu Jamesa Hetfielda czy Larsa Ulricha, Cliff preferował skręty). Zakochany w muzyce klasycznej pasjonat teorii muzyki idealnie odnalazł się w energii i mocy thrashowego uderzenia z Bay Area - to kolejny z dowodów na nieszablonowość tego muzyka. Autor podkreśla też totalnie antygwiazdorskie podejście do życia Burtona, który nawet w czasach "Master Of Puppets" pomieszkiwał u rodziców nosząc tą samą spraną koszulkę Misfits.

O Cliffie wypowiadają się jego najbliżsi - rodzice, dziewczyna Corinne, koledzy z zespołu i towarzysze imprez (McIver jednak główny nacisk kładzie na sprawy muzyczne - Cliff unikał skandali i nie zawsze dołączał się do ekscesów kumpli z grupy). Z ich wspomnień wyłania się postać niezwykle pozytywna i pewna swego (Burton co najwyżej wzruszeniem ramion podsumowywał wyśmiewanie jego, niemodnych przecież na metalowej scenie lat osiemdziesiątych, dzwonów).

Istotnym elementem "Żyć Znaczy Umrzeć" jest basowa analiza utworów Metalliki - to z pewnością sprawi, że po tę pozycję z chęcią sięgną również miłośnicy czterech strun. Sympatycznym dodatkiem jest też przedmowa Kirka Hammeta oraz zbiór zdjęć, których jednak (z oczywistych względów) nie ma zbyt wiele.

Wielka szkoda, że nigdy nie dowiemy się jak dziś brzmiałaby Metallica, gdyby nadal żył Burton. Feralny poranek na jednej ze szwedzkich dróg w sekundę postawił pod znakiem zapytania dalszą działalność grupy. Na szczęście tak się nie stało; jak stwierdzili sami muzycy grupy Cliff z pewnością by tego nie chciał. "Żyć Znaczy Umrzeć" to hołd złożony jednej z najważniejszych postaci w historii metalu - to podana bez zbędnego nadęcia uniwersalna opowieść o młodym chłopaku, który postanowił spełnić swoje marzenie i który przez niesprawiedliwość losu nie mógł rozwinąć skrzydeł. Nie tylko dla fanów Metalliki.

Michał Przechera (michal.przechera@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: cliff burton metallica żyć znaczy umrzeć to live is to die biografia joel mciver
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Organek wystąpił w A2 [RELACJA] Wrocław

Ogień na scenie, czyli jak formacja Organek rozpaliła wrocławską publiczność

fot. materiały prasowe
Za nami energetyczne show Natalii Nykiel we Wrocławiu [RELACJA] Wrocław

Koncert odbył się 20 października 2018 w Centrum Koncertowym A2.

fot. materiały prasowe
Najlepsze single: TOP 8 piosenek Michaela Jacksona [WIDEO]

Zobacz zestawienie najwspanialszych utworów "Króla Muzyki Pop".

Polecamy
Klub 27. Zobacz gwiazdy, które tworzą śmiertelny krąg
Klub 27. Zobacz gwiazdy, które tworzą śmiertelny krąg

Zobaczcie, kto należy do grona Klubu 27 i dlaczego ludzie tak młodzi odeszli z tego świata, zabierając często ze sobą tajemnicę swojej śmierci.

Najładniejsze piosenkarki [RANKING]
Najładniejsze piosenkarki [RANKING]

Zobacz, jakie gwiazdy znalazły się w naszym rankingu najładniejszych piosenkarek na świecie.

Polecamy
Zobacz również
Ostatnio dodane
Organek wystąpił w A2 [RELACJA] Wrocław

Ogień na scenie, czyli jak formacja Organek rozpaliła wrocławską publiczność

fot. materiały prasowe
Za nami energetyczne show Natalii Nykiel we Wrocławiu [RELACJA] Wrocław

Koncert odbył się 20 października 2018 w Centrum Koncertowym A2.