Aktualności - Muzyka

Bootsy Collins z nową płytą "The Power of The One"

2020-11-18 16:06:10

Ikona muzyki funk, genialny basista, Rock and Roll Hall of Famer – Bootsy Collins wydał nowy album zatytułowany "The Power of the One". Wydany nakładem prowadzonej przez Bootsy'ego Bootzilla Records krążek jest dowodem na to, że funk żyje i ma się całkiem dobrze. Nowa produkcja zdaje się zaprzeczać również doniesieniom odnośnie złego stanu zdrowia artysty. Przypomnijmy – Bootsy oznajmił w tamtym roku, że skończył z występowaniem na scenie z powodu zbyt dużego obciążenia ucha wewnętrznego i prawej dłoni.

Zobacz również: Hołd dla Jimmiego Hendrixa

Bootsy CollinsSiła jedynki!

Tytuł nowej płyty basisty to "The Power of the One". Już wyjaśniamy. Prawdziwa esencja funku to "granie na raz". Zasada ta wywodzi się jeszcze od Jamesa Browna, gdzie on i jego muzycy zdominowali światową scenę jeszcze nie znanym wtedy gatunkiem muzyki. Robiąc akcenty na pierwsze uderzenia, wyróżniali się na tle (popularnych wtedy) rock'n'rollowych zespołów. Tak w wielkim skrócie można opisać techniczne podejście do funku. Z graniem na raz wiąże się ciekawa anegdota. W filmie "Mike Judge przedstawia: Opowieści z Trasy" możemy poznać historię jak  Bootsy Collins otrzymał zatrudnienie w zespole Jamesa Browna. James podszedł do niego i powiedział: Bootsy, jesteś najlepszym basistą jakiego kiedykolwiek słyszałem. Ale nie umiesz grać! Nie umiesz grać na raz!. Collins szybko nadrobił zaległości. Po odejściu z zespołu Browna przekazał tą wiedzę swojemu nowemu muzycznemu partnerowi – George'owi Clintonowi i tak powstał pierwszy, znany na całym świecie hit Parliament  Funkadelic - "Atomic Dog".

W tytule krążka na pewno jest nawiązanie do tej historii. Jednak dla Bootsy'ego siła jedynki to też filozofia i niemalże religia. Jak sam mówi: Siła Jedynego to coś co ciągnie nas do góry. Każdy ma ją w sobie. Nigdy nie wiesz kto wykorzystuje ciebie jako swojego przewodnika – więc zawsze bądź czysty i nigdy się nie bój. Każdy ma w sobie światło, każdy chce nim błyszczeć. I to światło tam jest, musimy tylko mu zaufać. Korzystać ze wskazówek, które są w środku nas. Ufać, że Jedyny ma swój plan. On został stworzony zanim ludzie zaczęli się ścigać kto był pierwszy. W oczach Jedynego już jesteś doskonały! [1]


One Nation Under a Groove

Album w całości został wyprodukowany i zaaranżowany przez artystę w czasie lockdown'u. Jak mówi sam muzyk: W czasie tych tragicznych wydarzeń może wyjść piękne przesłanie. Funk potrafi zrobić coś z niczego. W funkowej drużynie łatwiej jest ścigać marzenia. I to zostało zatwierdzone przez rodzinę - One Nation Under a Groove! [1] 

Mówiąc o rodzinie, Bootsy ma na myśli swoich muzycznych kolegów, których zaprosił do kolaboracji nad płytą. W typowo p-funkowym stylu w numerze "Funkship Area-51" wziął udział Christian McBride. Obu muzyków grało swojego czasu u Jamesa Browna. Na albumie można znaleźć też Snoop Dogga w kawałku "Jam On", razem z nowym gitarowym odkryciem – Brandonem "Taz" Niederauerem. Piosenka "Creepin" zawiera bluesowego gitarzystę Christone'a "Kingfish" Ingrama. Za to w tytułowym numerze "The Power of The One" usłyszymy legendarnego George'a Bensona, znanego między innymi z nieśmiertelnego hitu "Give Me The Night". Na tym lista gości się nie kończy.

Całość można zobaczyć w oficjalnym spisie utworów:

 • Funk Formula 1
 • The Power of the One (feat. George Benson & Williams Singers)
 • Slide Eazy (feat. Ellis Hall & Rod Castro)
 • Creepin’ (feat. Christone “KINGFISH” Ingram)
 • Jam On (feat. Snoop Dogg & Brandon “Taz” Niederauer)
 • Lips Turn Blue (feat. Emmaline)
 • Funkship Area – 51 (feat. Christian McBride & Brother Nature)
 • Bewise (feat. Robert “Bewise” Harding)
 • Soul Not 4 Sale (feat. Hollywood Anderson)
 • Club Funkateers (feat. Branford Marsalis, Danielle René Withers & Victor Wooten)
 • Wantme2stay (feat. Uche Ndubizu, Branford Marsalis & Larry Graham)
 • Funktropolis (feat. Johnny Davis & Brother Nature)
 • Wishing Well (feat. Ellis Hall)
 • Bootsy off Broadway (feat. Emmaline, Frankie Kash Waddy & Christian McBride)
 • Stargate (feat. Ellis Hall, Victor Wooten, EmiSunshine & Dr. Cornel West)
 • Stolen Dreams (feat. Rod Castro, Henry Invisible & Brother Nature)

Dla niezdecydowanych odsłuch jest dostępny m.in. na Spotify i YouTube. Album polecamy dla absolutnie wszystkich, a zwłaszcza dla tych którzy nie mieli z do czynienia z tego typu dźwiękami. In Funk We Trust!

Konrad Bałajewicz

Źródła: jazziz.com, Mike Judge przedstawia: Opowieści z Trasy

fot. screen youtube.com/Bootsy Collins

[1] https://sweetwaterstudios.com/our-work/bootsy-collins/

Słowa kluczowe: Bootsy Collins, James Brown, funk, nowy album, Snoop Dogg
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ed Sheeran ogłasza swoją trasę koncertową "+ - = ÷ x Tour"

Tournee artysty rozpocznie się w kwietniu 2022 od koncertu w Irlandii

Polecamy
Kaśka Sochacka - Jeszcze
Kaśka Sochacka piosenką "Jeszcze" komentuje ostatnie miesiące [WIDEO]

Teledysk powstał w oparciu o film "Zabriskie Point" z 1970 roku.

Ostatnio dodane
Ed Sheeran ogłasza swoją trasę koncertową "+ - = ÷ x Tour"

Tournee artysty rozpocznie się w kwietniu 2022 od koncertu w Irlandii

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!