Festiwale - Muzyka

Audioriver bez barier - festiwal rozpoczyna akcję edukacyjną

2021-02-26 10:54:52

Audioriver podejmuje temat dostępności festiwali muzycznych dla osób z niepełnosprawnościami. We współpracy z Fundacją Kultury Bez Barier przeprowadzono wywiady, dzięki którym organizatorzy i uczestnicy będą mogli lepiej zrozumieć potrzeby osób niewidomych, z niepełnosprawnością słuchu, bądź ruchową. Akcja odbywa się w ramach kampanii edukacyjnej Audiohome #jesteśwdomu.

Audioriver bez barier Niejednokrotnie osoby z niepełnosprawnościami są wykluczone z życia festiwalowego. Powody są różne,  czasami chodzi o architekturę, o trudne do przemieszczania się podłoże czy brak podjazdów. Innym razem o tłum i o niepewność, która pojawia się, gdy ktoś znajdzie się w dużym skupisku ludzi. Barierą mogą być również nieprzemyślane reakcje innych uczestników festiwalu.

Komfort przeżywania muzyki

Bohaterowie przeprowadzonych przez Audioriver wywiadów zwracają uwagę na to, że czasami z pozoru niewielkie rzeczy mogą zwiększyć ich komfort przeżywania muzyki. Jednym z przykładów jest zastosowanie pętli indukcyjnej, czyli systemu, dzięki któremu osoby niedosłyszące mogą wyraźnie usłyszeć dźwięk. Osoba z odpowiednio skonfigurowanym aparatem słuchowym ma wrażenie, jakby ktoś mówił jej bezpośrednio do ucha. Potrzeb jest jednak więcej.

- Na początku w ogóle bałem się jechać na Audioriver, bo przecież tam jest plaża, piasek, jakbym sobie poradził? To tak naprawdę moi przyjaciele namówili mnie do tego i okazało się, że dałem radę [...]. Wychodzę z takiego założenia, że jeśli coś jest nie tak, to trzeba pokazać to organizatorowi, bo on najczęściej nie zdaje sobie z tego sprawy. Tak było w przypadku Audioriver i chodników, których na początku nie było, a które umożliwiłyby mi podjazd wózkiem do sceny. No i faktycznie podczas kolejnej edycji takie chodniczki się pojawiły, a ja mogłem być bliżej muzyki i bliżej ludzi. To było coś rewelacyjnego -mówi Mariusz Korzeniewski, uczestnik Audioriver.

Kultura dla wszystkich

Fundacja Kultury Bez Barier została wymyślona jako platforma umożliwiająca włączanie osób wykluczanych, zwłaszcza tych z niepełnosprawnością, w rytm życia kulturalnego i społecznego. Podstawowym założeniem jest, aby wszyscy – niezależnie od stopnia niepełnosprawności, sytuacji materialnej czy rodzinnej – mieli możliwość systematycznego i samodzielnego uczestnictwa w kulturze. Fundacja prowadzi szkolenia z dostępności i samodzielnie organizuje wydarzenia. Opracowuje audiodeskrypcję i napisy dla osób niesłyszących, zapewnia również pętlę indukcyjną i tłumaczenia na polski język migowy. Fundację prowadzi Anna Żórawska – płocczanka.

Jesteś w domu

Akcja Audiohome: #jesteśwdomu to kampania edukacyjna Audioriver, w ramach której organizatorzy wydarzenia poświęcają uwagę kwestiom bezpieczeństwa, tolerancji, praw człowieka, wykluczeń czy społecznej roli festiwali. Od grudnia 2020 r. w mediach społecznościowych Audioriver pojawiają się m.in. edukacyjne materiały video i wywiady. W projekcie biorą udział  artyści i przedstawiciele festiwalu, ale także organizacje pozarządowe i eksperci. Na temat bezpieczeństwa wypowiedzieli się m.in. tacy artyści, jak Novika, Kamp!, AGIM, Aksamit oraz Avtomat. Partnerami akcji są m.in. After Party FES (Fundacja Edukacji Społecznej), Fundacja Kultura Bez Barier i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Audiohome: #jesteśwdomu – projekt wspierany ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

***

Fundacja Jest Akcja! jest organizatorem festiwalu Audioriver.

15. edycja Festiwalu Audioriver odbędzie się w dniach 23-25 lipca w Płocku. 1 sierpnia 2021 roku w Płocku odbędzie się Audioriver Sun/Day Repeta. Pierwsi ogłoszeni artyści, którzy wystąpią na Audioriver 2021 to: Baasch, BICEP live, Gorgon City, The High Contrast Band, Len Faki, Mathame oraz Paula Temple b2b SNTS.

Partnerzy festiwalu: Płock, POKiS

Sponsorzy festiwalu: Tak To Robię, VYPE, Lech

Harmonogram sprzedaży biletów na Audioriver 2021

15.02.2021 - 11.04.2021

karnet 2-dniowy: 350 zł

karnet 3-dniowy: 430 zł

karnet 4-dniowy: 495 zł

 

12.04.2021 - 06.06.2021

karnet 2-dniowy: 380 zł

karnet 3-dniowy: 460 zł

karnet 4-dniowy: 525 zł

 

07.06.2021 - 19.07.2021

karnet 2-dniowy: 410 zł

karnet 3-dniowy: 490 zł

karnet 4-dniowy: 555 zł

 

20.07.2021-23.07.2021

karnet 2-dniowy: 440 zł

karnet 3-dniowy: 520 zł

karnet 4-dniowy: 585 zł

Bilety na festiwal można zdobyć za pośrednictwem serwisu eBilet.pl oraz w wybranych punktach stacjonarnych
w całej Polsce.

ip

fot. materiał organizatora

Słowa kluczowe: osoby niepełnosprawne, 2021, dostępność, Fundacja Kultura Bez Barier
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Brasswooddfest
L.U.C. wystąpi na BrassWood Fest Vol. 0.1. Gdańsk

Zobacz, kto jeszcze wystąpi na festiwalowej scenie.

WROsound 202
WROsound 2021 ogłasza nowy line-up Wrocław

Tegoroczna edycja festiwalu WROsound odbędzie się głównie w klimacie elektroniki i rapu.

Mystic
Mystic Festival zaprasza do Gdańska w czerwcu 2022 roku

Tegoroczny Mystic Festival zostaje przeniesiony na 2-4 czerwca 2022 roku.

Polecamy
Parkway Drive
Parkway Drive wystąpi na Pol'and'Rock Festival 2019

Pierwszego dnia Festiwalu zespół Parkway Drive z Australii zaserwuje porządną dawkę metalcore.

Orange Warsaw Festival 2021
Orange Warsaw Festival 2020 nie odbędzie się. Jest nowa data!

Duża część tegorocznego programu powróci w przyszłym roku, a do tego pojawi się sporo nowych artystów!

Ostatnio dodane
Brasswooddfest
L.U.C. wystąpi na BrassWood Fest Vol. 0.1. Gdańsk

Zobacz, kto jeszcze wystąpi na festiwalowej scenie.

WROsound 202
WROsound 2021 ogłasza nowy line-up Wrocław

Tegoroczna edycja festiwalu WROsound odbędzie się głównie w klimacie elektroniki i rapu.

Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!