Wybierz miasto
Muzyka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Życie choć piękne, tak kruche jest...

2006-11-27
 Życie tak piękne choć kruche jest wystarczy jedna chwila by zgasić je" - fragment utworu zespołu Golden Life pod tytułem „ 24.11.94" uzmysławia nam nie tylko o kruchości i marności życia ludzkiego, ale przede wszystkim samym tytułem przypomina tragiczne wydarzenia jakie miały miejsce w hali Stoczni Gdańskiej podczas koncertu „Goldenów". 24 listopada obchodzimy rocznicę jednego z najtragiczniejszych koncertów w historii polskiej muzyki, podczas którego zginęły trzy osoby, a ponad sto zostało rannych.

To miał być zwyczajny koncert promujący nową płytę Golden Life pt. : „ Natura", połączony z transmisją telewizyjną z wręczenia nagród MTV. W widowiskowo sportowej Hali Stoczni Gdańskiej zgromadziło się kilka set osób. W godzinę po koncercie „Goldenów" w hali wybuchł pożar, w wyniku którego zginęły trzy osoby a kilkadziesiąt zostało ciężko poparzonych. Wiadomość o tym tragicznym wydarzeniu obiegła nie tylko nasz kraj ale także cały świat. Panika, zamknięte wyjścia ewakuacyjne spowodowały ogromny chaos wśród uczestników koncertu którzy tratowali się nawzajem. Do dnia dzisiejszego nie wiadomo kto podłożył ogień...

W grudniu 1994 roku zespół oddając hołd ofiarom pożaru postanowił nagrać utwór „24.11.94", który został wydany na singlu poprzedzonym teledyskiem, w którym wystąpiło bardzo wielu znanych artystów - m.in. Anja Orthodox (Closterkeller), Tomek Lipnicki (Illusion), Tomasz "Olej" Olejnik i Darek "Kacper" Kacprzak z Proletariatu, Artur Gadowski (IRA) Muniek Staszczyk i Paweł Nazimek (T. Love), Grzegorz Markowski (Perfect) i Andrzej "Piasek" Piaseczny. Dochód z singla i ze specjalnego koncertu, który odbył się 17 grudnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni, przekazano ofiarom pożaru....

Golden Life to jedna z tych kapel która wzbudziła moje zainteresowanie już 15 lat temu! Dobra rockowa muzyka i teksty szybko wpadające w ucho! To było to! Warto dodać, że "Goldeni" byli jedną z popularniejszych kapel połowy lat 90 tych. Feralny koncert w tej chwili to dla wielu osób historia mało znana lub mało istotna, tymczasem warto przypomnieć, że 24.11.94 to jeden z najczarniejszych dni polskiej muzyki.

24.11.94


"Gdy matka tuli w ramionach dziecko swe
Jej miłość staje przeciw złym mocom
Jak ludzie modlą się o urodzajny deszcz
Tak ona czuwa nad nim nocą
Wyfruwa wreszcie z gniazda młody ptak
Bo przywilejem jest młodości
Zabawa, radość, przyjaźń, a nie strach
Bo młodość nie chce wiedzieć o tym, że

Życie choć piękne tak kruche jest
Wystarczy jedna chwila by zgasić je
Życie choć piękne tak kruche jest
Zrozumiał ten kto otarł się o śmierć

I nie do końca piękny jest ten świat
Gdy wciąż odwieczne prawa łamie
Zabiera miłość, młodość, słońca blask
Lecz my nie chcemy wiedzieć o tym, że...
"

www.goldenlife.pl
fot: www.kwpsp.wroc.pl

Radosław Ząb
muzyka@dlastudenta.pl
Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama