Znamy nominowanych do tegorocznych Fryderyków [AUDIO, WIDEO]
2015-03-05 09:21:27Podczas konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj, 4 marca, Akademia Fonograficzna zaprezentowała nominację do tegorocznych Fryderyków. W tym roku zostanie przyznanych aż 17 statuetek, a nagrodzonych poznamy 23 kwietnia, na oficjalnej gali.
Akademia Fonograficzna już tradycyjnie nagrodziła twórców zasłużonych dla polskiej muzyki. W tym roku Złote Fryderyki zdobyli: w kategorii "Muzyka rozrywkowa" Lech Janerka, "Muzyka jazzowa" Janusz Muniak oraz "Muzyka poważna" Kazimierz Kord.
ZOBACZ NOMINACJE DO FRYDERYKÓW 2015
Fonograficzny debiut roku
Maja Koman
Sara Brylewska
Sister Wood
The Dumplings
Grzegorz Hyży
Album roku - rock (hard, metal, punk)
Behemoth - "The Satanist"
Curly Heads - "Ruby Dress Skinny Dog"
Luxtorpeda - "A morał tej historii mógłby być taki, mimo iż cukrowe, to jednak buraki"
Natalia Przybysz - "Prąd"
Organek - "Głupi"
Album roku - hip-hop
O.S.T.R. & Marco Polo - "Kartagina"
RPS/WHR - "Książę aka. Slumilioner"
Sokół i Marysia Starosta - "Czarna biała magia"
Tede - "Kurt Rolson"
Ten Typ Mes - "Trzeba było zostać dresiarzem"
Album roku - elektronika/indie/alternatywa
Fisz Emade Tworzywo - "Mamut"
Maleńczuk & Psychodancing - "Tęczowa swasta"
Pustki - "Safari"
Skubas - "Brzask"
The Dumplings - "No Bad Days"
Album roku - pop
Artur Rojek - "Składam się z ciągłych powtórzeń"
Gabriela Kulka - "The Escapist"
Grzegorz Turnau - "7 widoków w drodze do Krakowa"
LemON - "Scarlett"
Mela Koteluk - "Migracje"
Utwór roku
Artur Rojek - "Beksa"
Artur Rojek - "Syreny"
Fisz Emade Tworzywo - "Ślady" ft. Justyna Święs
Natalia Przybysz - "Miód"
Skubas - "Nie mam dla ciebie miłości"
Album roku - jazz
Adam Bałdych & Yaron Herman - "The New Tradition"
Jacek Namysłowski Quintet - "Moderate Haste"
Marcin Wasilewski Trio - "Spark Of Life"
Nikola Kołodziejczyk Orchestra - "Chord Nation"
Rafał Sarnecki - "Cat's Dream"
Fonograficzny debiut roku - jazz
Bogna Kicińska
Jacek Namysłowski
Kuba Płużek
Nikola Kołodziejczyk Orchestra
Ola Trzaska
Album roku - muzyka korzeni (w tym blues, country, folk, reggae)
Grażyna Auguścik Orchestrar - "Inspired by Lutosławski"
Jan Kyks Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa - "Kolory bluesa"
Kroke - "Ten"
Voo Voo - "Dobry wieczór"
Warszawskie Combo Taneczne - "Przyznaj się"
Teledysk roku
Artur Rojek - "Beksa"
Artur Rojek - "Syreny"
Dawid Podsiadło - "No"
Fisz Emade Tworzywo - "Pył"
Mela Koteluk - "Fastrygi"
Artysta roku - jazz
Adam Bałdych
Marcin Wasilewski
Michał Barański
Nikola Kołodziejczyk
Włodek Pawlik
Album roku muzyka chóralna, oratoryjna i operowa
Dariusz Przybylski - Passio for 12 voices
Grzegorz Gerwazy Gorzycki II
Pasquale Anfossi - Oratorio La morte di San Filippo Neri
Where are You: Pieces from Warsaw
Witold Lusosławski - Utwory wokalno-instrumentalne
Album roku - muzyka kameralna
Duety niemieckie (Mendelssohn-Barholdy, Brahms, Schumann)
Eda Podles & Garrick Ohlsson: DVD (Live at Fryderyk Chopin University)
Krzysztof Penderecki: Utwory kameralne
Lutosławski, Mykietyn - String Quartets
Paweł Łukaszewski: Musica Sacra 5
Album roku - muzyka symfoniczna i koncertująca
Françaix, Podkowa, Mozart - Koncerty klarnetowe
Kilar/Moś/Aukso
Piotr Borkowski Conducts Marian Borkowski
Piotr Moss - D'un silence, Loneliness
Warsaw Philharmonic: Weinberg Symphony No. 4 & Violin Converto
Album roku - recital solowy
Ad maiorem Dei gloriam - Organy Śląska Opolskiego
Ars Organi Poloniae. Kazimierz Dolny
Bach, Gubajdulina, Franck, Penderecki, Tuchowski: Utwory na akordeon solo
Eugeniusz Morawski - Pieśni
Kaja Danczowska: Nagrania archiwalne z lat 1974-2007
Najlepszy album polski za granicą
A Tribute to Krzysztof Penderecki - Threnody, Duo Concertante, Concerto Grosso, Credo
Agata Zubel - Not I
Grażyna Bacewicz - Symphony for String Orchestra
Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej
A Tribute to Krzysztof Penderecki - Threnody, Duo Concertante, Concerto Grosso, Credo
Kilar/Moś/Aukso
Paweł Łukaszewski: Musica Sacra 5
Warsaw Philharmonic - Weinberg Symphony No. 4 & Violin Concerto
Where are You. Pieces from Warsaw
EW