Wybierz miasto
Muzyka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Powrót Spice Girls? Czy reaktywacje zespołów mają sens?

2017-11-20

Wielokrotnie już mieliśmy do czynienia z nagłymi i niespodziewanymi decyzjami członków popularnych zespołów. Ogłaszanie reaktywacji formacji muzycznej w większości przypadków było zaskakujące oraz wzbudzało reakcje… raczej mieszane. Fanom oczywiście nie można było niczego zarzucić, ponieważ dla nich była to informacja co najmniej dobra, jak nie niesamowita. Nie każdy jednak patrzył na tego typu sytuacje w sposób subiektywny. Zawsze znajdowali się sceptycy, którzy widzieli wiele powód, przez które takie powroty miały nikłe szanse na powodzenie. Na tej podstawie możemy pokusić się o analizę przypadków, które są już za nami oraz spekulacje na temat planowanej reaktywacji jednego z najpopularniejszych girlsbandów lat ’90.

Spice Girls

Od niedawna w mediach krążą  oficjalnie potwierdzone informacje o tym, że uwielbiane na całym świecie Spice Girls, planują powrót na scenę. Co może być zaskakujące i raczej rzadko spotykane – w oryginalnym składzie sprzed lat. Podobno pertraktacje na ten temat trwały od lata bieżącego roku, a jedyną osobą, która długo nie mogła wyzbyć się obiekcji związanych z reaktywacją grupy, była Viktoria Beckham. Wielki muzyczny comeback zapowiedziano na rok 2018, więc zostało już niewiele czasu,  żebyśmy przekonali się o tym, czy działania piosenkarek będą udane i przypadną do gustu zarówno oddanym fanom, jak i nowym słuchaczom.

Tymczasem my postanowiliśmy nie tylko powspominać dawne powroty popularnych formacji muzycznych, ale także przeanalizować samo zjawisko reaktywacji. Nie wszystko kończy się happy endem, ale zdarzają się przypadki, gdzie ta ryzykowane decyzja przyniosła praktycznie same korzyści.

Zmiany członków zespołów

Ile to razy cieszyliście na wieść o tym, że wasz ulubiony zespół zaczyna grać na nowo, ale chwilę później okazywało się, że jego skład uległ zmianie (mniej lub bardziej ekstremalnej)?  Tego typu sytuacje z pewnością nie są nikomu obce. Przykładów nie trzeba szukać daleko.

Przypomnijmy sobie zatem, jakie odczucie towarzyszyły nam, gdy kilkanaście lat po śmierci Freddiego Mercurego, ogłoszono powstanie „Queen + Paul Rodgers”, a po jego rozpadzie w 2009 roku, rozpoczęcie współpracy z kolejnym wokalistą, tym razem Adamem Lambertem. Skupmy się na zespole „Queen + Adam Lambert”, którego założenie wywołało wśród fanów niemałe zamieszanie. Pomimo tego, iż nowa formacja nie wydała jak do tej pory żadnej płyty, to stale koncertuje ze starymi przebojami Queenu. Jak na razie nic nie zapowiada tego, żeby obecny stan rzeczy miał ulec zmianie. Niektórzy zachwycali się głosem młodego piosenkarza, a zdaniem innych artysta kompletnie nie pasował do kreowanego przez lata i rozpoznawalnego na całym świecie wizerunku zespołu. Dlaczego? Powód jest oczywisty, ponieważ zastąpienie muzycznej legendy nie jest łatwe (zwłaszcza wtedy, gdy była dodatkowo frontmanem grupy), o ile nie niewykonywalne.

Doczekaliśmy się również polskiego odpowiednika tego zjawiska. Grupa "Maanam" uległa rozpadowi co prawda nie ze względu na śmierć jednego z jej członków, ale przez nagłą decyzję Kory i Marka Jackowskiego. Wokalistka oraz leader zespołu postanowili oficjalnie ogłosić zawieszenie działalności Maanamu na czas nieokreślony. Jak do tej pory formacja muzyczna nie powróciła na scenę, ale za to powstała nowa - "Złoty Maanam". Korę zastąpiła młoda piosenkarka, Karolina Leszko, która znana jest z programu "Szansa na sukces". Nowy kolektyw nie ma jednak nic współnego z dawnym repertuarem Maanamu, dlatego też pojawiały się liczne plotki dotyczące domniemanego oskarżenia o bezprawne wykorzystanie nazwy. Możemy nazwać to "połowiczną" lub "prowizoryczną" zmianą członków zespołu.

Kilkuletnie zawieszenia działalności

Nawet znani artyści nie są w stanie uniknąć różnorodnych problemów i przeszkód, które zmuszają ich do chwilowego przerwania kariery. Niektórzy z nich mają oddaną grupę fanów, która z niecierpliwością wyczekuje powrotu na wielką scenę, bez względu na to, jakie zmiany miałyby się z tym wiązać. Niestety są też tacy słuchacze, których oczekiwania rosną proporcjonalnie z upłuwem czasu, więc kilkuletnia przerwa odbija się negatywnie na ich postrzeganie danego zespołu. Z racji tego muzyczne powroty można podzielić na udane i nieudane.

Byliśmy już świadkami reaktywacji takich potęg muzycznych, jak m.in.: Pink Floyd, Beach Boys, czy The Police. Zaowocowało to powstaniem genialnych, nowych albumów lub zorganizowaniem niepowtarzalnych tras koncertowych. Tutaj jednak jesteśmy praktycznie przekonani, że były to jednorazowe dzałania artystów, głównie ze względu na ich wiek. Inaczej jest w przypadku The Verve, który wydawałoby się, rozpadł się już na stałe. Fani przeżyli spore zaskoczenie, kiedy ogłoszono, że pomimo solowej kariery wokalisty, Richarda Ashcrofta, zespół wraca na scenę z nową płytą. Ryzykowne przedsięwzięcie okazało się ogromnym sukcesem i formacja powróciła do łask. Stało się to nie tylko ze wględu na niemalejące uwielbienie fanów, ale także bardzo dobrą muzyk, którą zaprezentowano nam po kilku latach przerwy.

Z wielkim żalem stwierdzamy, że w gronie nieudanych reaktywacji znalazło się... Guns N' Roses. Konflikt pomiędzy Axlem Rosem a Slashem sięga chyba zbyt głęboko, aby tego typu decyzje udały się od początku do końca. Na koncertach dało się zauważyć zmęczenie i brak wystarczającej ochoty do grania w starym gronie. Oczywiście nie można odebrać grupie tego, że dzięki decyzji o reaktywacji przywrócili wielu fanom cudowne wspomnienia, wpawili w nostalgię, a większości z nich zakręciła się łezka w oku, gdy po kilkudziesięciu latach mogli usłyszeć na żywo "November Rain" lub "Sweet Child O' Mine". Niestety przez dawne, głośne zatargi między członkami zespołu, nie oczekujemy spektakularnego comebacku.

Czy udany powrót Spice Girls jest możliwy?

Wiemy już. że girlsband zostanie reaktywowany w 2018 roku, ale jak możemy mieć na ten temat jasną i jednoznaczną opinię, skoro powyższe przykłady doskonale pokazały nam efekty tego typu działanń w przeszłości? Wątpliwości podbudowuje przede wszystkim fakt, jak długo od ostatecznej decyzji wstrzymywała się Viktoria Beckham. Nie znamy jej obiekcji, ale coś na pewno musiało je spowodować i z pewnością nie było to nieuzasadnione. Konflikty między cżłonkiniami zespołu odbiły się echem w mediach, a także w środowisku muzycznym, co źle wpłynęło na postrzeganie grupy przez fanów. Trendy w muzyce zaczęły zmieniać się w błyskawicznym tempie, dawne utwory odchodziły w niepamięć, a artyści podejmowali się nowych wyzwań.

Nie spisujemy jednak Spice Girls na straty, ponieważ istnieją utwory "nieśmiertelne", o których nie da się zapomnieć lub nigdy ich nie poznać, chociażby przypadkiem. Gwiazdy lat '90 z pewnością takowe posiadają, a w przypadku Spice Girls są to m.in. "Wannabe", czy "Say You'll Be There". Jak już wspominaliśmy, nie da się również wyplenić z ludzi sentymentu, który do danego typu muzyki budowali w sobie latami. Dlatego też tego typu powroty zawsze mają sens, głównie przez wzgląd na uczuciowość i wspomnienia fanów.

Ostateczny osąd brzmi: zawsze warto próbować i trzymać kciuki za powodzenie. Spice Girls przeżywało swoje wzloty i upadki, ale kto wie, może wyjdzie z tego niesamowite zjednoczenie i długofalowa współpraca? Czekamy z niecierpliwością na wszelkie efekty reaktywacji zespołu w 2018 roku.

PRZEJDŹ DO ZESTAWIENIA REAKTYWOWANYCH ZESPOŁÓW>>

Joanna Kowalska

fot. commons.wikimedia

 

 


GALERIA ZDJĘĆ: Powrót Spice Girls? Czy reaktywacje mają sens? (8)
 • Spice Girls
 • Guns N' Roses
 • The Verve
 • Pink Floyd
 • Beach Boys
Ciekawe artykuły
Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

FB dlaMaturzysty.pl reklama