Wywiady - Muzyka

Muchy: Gra jest warta świeczki!

2011-10-30 10:38:52

"Mamy do czynienia z pierwszym naprawdę ciężkim okresem w polskiej muzyce, po latach szybkiego rozwoju i jakiejś tam prosperity" - podkreśla Michał Wiraszko.  Z wokalistą i gitarzystą zespołu Muchy rozmawia Radosław Ząb. Warto dodać, że poznańska grupa jest w trakcie nagrywania trzeciego, studyjnego albumu.

CZYTAJ TEŻ: MUCHY W PUZZLACH (KONCERT WE WROCŁAWIU)

Radosław Ząb (dlaStudenta.pl): Jaką macie receptę na przetrwanie w dzisiejszej muzyce? Nagraliście dwie płyty, trzecia w drodze, gracie koncerty, są odbiorcy Waszej twórczości. To wystarcza?

Michał Wiraszko (Muchy): Mamy do czynienia z pierwszym naprawdę ciężkim okresem w polskiej muzyce po latach szybkiego rozwoju i jakiejś tam prosperity. Sami nie bardzo wiemy, jak najlepiej podchodzić do trudnych tematów, zatem jedyna pewna recepta brzmi: grać, grać i jeszcze raz grać. A gra jest warta świeczki.

Artyści coraz częściej narzekają na wytwórnie płytowe. Szczególnie na te duże, prężnie działające machiny. Wy krążek „Terroromans” wydaliście pod banderą Polskiego Radia, drugą płytę wydało Sony Music. Były obawy zanim zaczęliście współpracę czy może mieliście dobrego prawnika?

Wytwórnie płytowe, zwłaszcza te największe, są na ostatniej prostej swojego istnienia i niedługo będą ekonomicznym dinozaurem. Nie dziwi więc fakt, iż w swoich posunięciach bywają radykalne i nie sprzyjają artystom. Dzieje się tak, bo zarządy tych molochów są spłoszone i działają chaotycznie. Żyjemy w przededniu dookreślenia nowego nośnika (lub braku nośnika), a czasy przeobrażeń bywają trudne, ale za to na pewno zawsze są ciekawe.

Oglądając różnego rodzaju programy talent show i obserwując rosnącą popularność SGM czy Eneja po takich wyskokach, nie przyszło wam do głowy żeby zaryzykować i wystąpić? Jak pokazało życie, nie każdemu to zaszkodziło.

Rock'n'roll nie ma nic wspólnego z programami, w których jurorzy promują się nawzajem, nie bardzo wiedząc, kto akurat przed nimi stoi i który guzik wcisnąć, bo po sobie występują zazwyczaj mistrzowie żonglerki przedmiotami codziennego użytku i połykacze mebli.

Kolejny raz nagrywacie w Fonoplastykonie Marcina Borsa. Były inne propozycje, czy byliście na tyle zadowoleni ze współpracy, że znowu podjęliście ten temat?

Będziemy pracować z panem Marcinem tak długo jak się da. Natomiast płytę nagramy częściowo we Wrocławiu, a częściowo w studiu Rolling Tapes w Srebrnej Górze. Nad całością będzie oczywiście czuwał Marcin Bors.

Nagrywacie trzeci krążek. Jaka będzie wasza nowa płyta i kiedy można się spodziewać premiery?

Chcemy, aby premiera odbyła się wczesną wiosną 2012. Zbyt wielu szczegółów nie chcemy jeszcze zdradzać. Na pewno będzie kilka niespodzianek, a płytę między sobą określamy mianem brudnej, ciemnej i nieoczywistej.

Powiedzcie dlaczego z Muchami pożegnał się w tym roku Piotr Maciejewski, który był przecież dość istotnym punktem zespołu?

Dopóki Piotr był istotnym punktem zespołu, był w nim. Odkąd nasza współpraca zaczęła polegać bardziej na pokonywaniu problemów niż na pracy twórczej, kierunek wydarzeń mógł być tylko jeden.

Jesteście dość specyficzną grupą, która realizuje płytę i jednocześnie  gra koncerty. Zazwyczaj jest tak, że zespół nagrywający materiał na chwilę znika. Wy gracie przez cały czas - czy to przez względy finansowe?

Zdecydowanie, polska specyfika tej branży pozwala na dłuższy oddech tylko nielicznym. Na chwilę zdarzało nam się już znikać i pewnie podobnie będzie przy nagraniu trzeciego albumu. Największe gwiazdy znikają na dłużej, ale też grają o wiele dłuższe, wielomiesięczne tournee. Ponadto ogrywanie nowego materiału, nawet częściowo, bardzo mu służy w kontekście wejścia do studia.

Powiedz, co daje młodym kapelom występ na Jarocin Festiwalu? Pytam w kontekście, że jesteś byłym już dyrektorem tej legendarnej imprezy.

Daje tyle, ile może dać obecnie wygrana konkursowa na festiwalu. Na pewno wiążą się z tym kolejne koncerty, zauważenie przez decyzyjne osoby z branży i bądź co bądź, wspomnienia na całe życie. W dobie cyfryzacji wszystkiego taka wygrana nie otwiera wszystkich drzwi, raczej wskazuje, gdzie te drzwi są.

To po co był Tobie potrzebny ten Jarocin? I na jakie trudności napotkałeś, że zrezygnowałeś? Czy to, że byłeś odpowiedzialny za to, jak przez czas jakiś wyglądała ta impreza przysporzyło wam większej popularności, ułatwiło życie?

Zrezygnowałem z Jarocina, ponieważ nie byłem w stanie dłużej poświęcać się zespołowi i festiwalowi na zadowalającym poziomie. Nie lubię robić czegoś po łebkach, angażuję się na 150%, a zarówno zespół, jak i festiwal potrzebowały wtedy (zresztą potrzebują cały czas) pełnego zaangażowania. Musiałem wybrać, żeby nie popsuć i jednego, i drugiego. No to wybrałem... Nie rozpatruję Jarocina w kategorii przyrostu popularności. Cieszę się z doświadczenia, które nabyłem i czasu, który tam spędziłem.

Fot: facebook/muchy

Muchy - formacja rockowa powstała w Poznaniu w 2004 roku. Na koncie mają dwa studyjne albumy - "Terroromans" z 2007 roku i "Notoryczni debiutanci" z 2010 . Obecnie pracują pod m.in. czujnym okiem Marcina Borsa nad trzecim krążkiem, którego premierę zapowiadają na wczesną wiosnę 2012 roku.

Słowa kluczowe: Muchy, wywiad, Michał Wiraszko, terroromans, notoryczni debiutanci, koncert Wrocław, klub Puzzle
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Natalia Przybysz: Muzyka jest połączona z magicznym światem [WYWIAD]
Natalia Przybysz: Muzyka jest połączona z magicznym światem [WYWIAD, WIDEO]

Artystka opowiedziała nam o powstaniu płyty "TAM" oraz inspiracjach dnia codziennego.

Polecamy
album Pryzmat
O premierze debiutanckiej płyty "Pryzmat" oraz ważnych aspektach muzyki pop z Agatą Gołemberską [Wywiad]

Rozmowa o pracy przy nowej płycie, zadaniach muzyki pop, owocnej pracy w czasach pandemii oraz muzycznych inspiracjach artystki.

Zobacz również
Ostatnio dodane