Exclusive - Muzyka

Freddie Mercury - wspominamy wokalistę Queen

2013-09-05 19:38:55

Freddie Mercury skończyłby dziś 67 lat! Czasami aż trudno uwierzyć też, że od śmierci wokalisty Queen minęły już 22 lata. Prezentujemy dwie pozycje, które choć trochę mogą przybliżyć życie (bo twórczość chyba wszyscy dobrze znają) tego wybitnego ekscentryka.

"Freddie Mercury – biografia definitywna" ("Freddie Mercury: The definitive biography"), Lesley-Ann Jones, 1997

Głównym mottem przyświecającym Lesley-Ann Jones podczas pisania książki „Freddie Mercury – biografia definitywna” jest (użyta tuż przed wstępem) wypowiedź Petera Freestone’a, długoletniego osobistego asystenta wokalisty Queen: „Jak powiedział mi kiedyś Freddie: 'Jeżeli ma powstać książka o mnie, chcę, żeby zawierała całą prawdę, dobrą i złą.' Oto Freddie jakiego znałem". I trudno nie zgodzić się, że te słowa w dużym stopniu oddają zawartość opisywanej pozycji.

Autorka „Biografii definitywnej" to właściwa osoba na właściwym miejscu. Przez wiele lat pracowała w tytułach takich jak "Daily Mail" czy "Sunday Express". Oprócz tego jako dziennikarka towarzyszyła w trasach koncertowych takich legend jak Paul McCartney, Rolling Stones czy właśnie Queen. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej było jej przygotować się do analizy źródeł i pracy nad książką poświęconą Mercury'emu.

Jones dotarła do wspomnień osób mogących pomóc w opowiadaniu historii muzyka - jak chociażby do jego długoletniego partnera Jima Huttona (który również mierzył się z napisaniem życiorysu wokalisty - w 1994 ukazała się napisana przez niego biografia "Freddie Mercury i ja", która jednak nie zdobyła większej popularności) czy fotografa Micka Rocka, który pracował nad grafiką dla zespołu. Dziennikarka przytacza wiele cytatów (w tym samego piosenkarza) dosłownie, dzięki czemu staje się bardziej kronikarzem niż interpretatorem faktów.

Zaletą książki "Freddie Mercury - biografia definitywna" jest jej kompleksowość - proporcje pomiędzy życiem prywatnym artysty, społecznymi interakcjami a sztuką przez niego tworzoną dobrane są właściwie. Czytelnik (w dużej mierze spowodowane jest to prasowym doświadczeniem autorki) może się dowiedzieć zarówno o licznych związkach Freddiego, jego słabości do kotów, ale też szczegółowo potraktowana została twórczość Queen - zarówno studyjna, jak i koncertowa.

O życiorysie Mercury’ego autorstwa Lesley-Ann Jones bardzo dobrze wypowiadają się internauci – użytkowniczka portalu Lubimyczytac.pl, Agata, w swojej recenzji napisała: „Mówiąc brzydko: to kawał dobrej roboty. I zaznaczam, że chodzi wyłącznie o robotę wykonaną przez Lesley-Ann Jones, bo wydawnictwu za edytorstwo należy się pała! "Biografia definitywna" jest uczciwa. Pokazuje życie Gwiazdy (wielka litera zamierzona), takiej najprawdziwszej - dla której muzyka była wszystkim, a z drugiej strony szalonej, nieznającej granic w imprezowaniu, rozpuszczaniu kasy, ekspresji własnego ja. Freddie Mercury był postacią niezwykle barwną, a przy tym niejednoznaczną. W książce opowiadają o nim najbliżsi, w tym wieloletni partner Jim Hutton.”

Co ciekawe, autorka nie zadowoliła się pierwotną, wydaną w 1997 roku wersją życiorysu. Dzięki naniesionym poprawkom 13 października 2011 roku zaprezentowała nową, dopracowaną "Definitywną biografię" wokalisty Queen. I choć Freddie Mercury nie żyje od ponad dwudziestu lat, reedycja książki Lesley-Ann Jones świadczy zarówno o , jak i dużej wartości merytorycznej samego życiorysu.

"The making of 'A night at the opera'", Matthew Longfellow, 2005

"The making of 'A night at the opera'" opowiada o krótkim (chociaż bardzo ważnym) etapie w historii zespołu Queen. Za fabułę filmowego dokumentu posłużyło tworzenie płyty, która najbardziej znana jest z utworu "Bohemian Rhapsody".

W nakręconym blisko trzydzieści lat po premierze albumu filmie widzimy zarówno członków kapeli (Brian May i Roger Taylor z perspektywy czasu szczegółowo opowiadają o procesie twórczym, Freddie Mercury wspomina pracę na "A night at the opera" pojawiając się na archiwalnych nagraniach) jak i osoby, które o płycie mogą się autorytatywnie wypowiedzieć - jak chociażby jej producent Roy Thomas Baker wspominający rejestrowanie albumu.

Należy pochwalić twórcę dokumentu za proporcje muzyki do - przez co film nie jest przegadany ani nie sprawia wrażenie opierającego się tylko na wartościowych nagraniach. Ciekawym, niespotykanym w innych tego typu filmach zabiegiem (choć de facto nie mającym wiele wspólnego z biografistyką) jest rozłożenie utworów na czynniki pierwsze - Brian May prezentuje najważniejsze motywy "A night at the opera" grając je na gitarze, Roger Taylor prezentuje zagrania perkusyjne  natomiast przy stole mikserskim "wyciąga" z utworów wokale prezentując ich złożoność i kunszt. Istotnym elementem są też, podane we właściwych proporcjach, nagrania z czasów wydania "A night at the opera" uzupełniające wypowiedzi członków zespołu i osób z nim związanych.

Pomimo skupienia się tylko na jednej płycie, reżyser nie zapomina o niezbędnych wątkach biograficznych. Pokazane zostały zarówno początki działalności zespołu, pojawiła się też wzmianka o dalszej historii Queen. Wszystko jednak jest w cieniu wydanej w 1975 roku płyty.

"The making of 'A night at the opera'" to oryginalne spojrzenie na historię zespołu przez pryzmat jednego z największych jego dzieł. Matthew Longfellow uniknął zarówno kronikarskiej, chronologicznej sztampy jak i zdominowania filmu przez osoby się w nim wypowiadające. Bardzo interesujący dokument.

Słowa kluczowe: freddie mercury queen biografia a night at the opera
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ostatni koncert z trasy "Omamy" Julii Wieniawy w A2 we Wrocławiu [RELACJA]
Ostatni koncert z trasy "Omamy" Julii Wieniawy w A2 we Wrocławiu [RELACJA]

Czym zaskoczyła nas artystka podczas finałowego koncertu trasy?

Organek wystąpił w A2 [RELACJA] Wrocław

Ogień na scenie, czyli jak formacja Organek rozpaliła wrocławską publiczność

Polecamy
fot. materiały prasowe
Za nami energetyczne show Natalii Nykiel we Wrocławiu [RELACJA] Wrocław

Koncert odbył się 20 października 2018 w Centrum Koncertowym A2.

Ostatni koncert z trasy "Omamy" Julii Wieniawy w A2 we Wrocławiu [RELACJA]
Ostatni koncert z trasy "Omamy" Julii Wieniawy w A2 we Wrocławiu [RELACJA]

Czym zaskoczyła nas artystka podczas finałowego koncertu trasy?

Zobacz również
Ostatnio dodane
Ostatni koncert z trasy "Omamy" Julii Wieniawy w A2 we Wrocławiu [RELACJA]
Ostatni koncert z trasy "Omamy" Julii Wieniawy w A2 we Wrocławiu [RELACJA]

Czym zaskoczyła nas artystka podczas finałowego koncertu trasy?