Wybierz miasto
Muzyka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Damien Rice kolejną gwiazdą Colours of Ostrava

2013-01-25

Sławny irlandzki muzyk Damien Rice został kolejną potwierdzoną gwiazdą międzynarodowego festiwalu muzycznego Colours of Ostrava, który odbędzie się od 18 do 21 lipca w ostrawskich Dolnych Witkowicach. „Jest to dla nas wielki zaszczyt, ponieważ  autor lirycznych, słodko- gorzkich ballad jest typem artysty, który bardzo rzadko występuje na festiwalach open air. Jego solowy koncert, przy akompaniamencie jedynie gitary czy fortepianu, z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych przeżyć“ mówi dyrektorka Colours of Ostrava, Zlata Holušová.

Dublińczyk Damien Rice sprzedaje miliony płyt na całym świecie, zaś jego dwa wydane dotąd studyjne albumy O (2002) i 9 (2006) zyskały nie tylko platynę i złoto, ale, utrzymując najwyższy artystyczny poziom, wyróżniają się na tle współczesnych kompozycji. Duży wkład w ich powstanie miała muza Damiena,  znana irlandzka piosenkarka Lisa Hannigan, która dwa lata temu występowała na Colours, jednak od rozstania tej dwójki Rice nagrał jedynie dwa koncertowe albumy i kilka kompozycji, poświęcajac się raczej nagrywaniu z innymi: między innymi z Tori Amos, francuską aktorką Mélanií Laurent, zespołem Lamb czy Davidem Hopkinsem i Marie Doyle Kennedy z Irlandii.

Dotychczas czterdziestoletni Damien Rice nie zdobył żadnej Grammy czy Mercury Prize, ale jego liryczne pieśni pojawiły się w wielu filmowych produkcjach. Kompozycja The Blower's Daughter idealnie uzupełnia atmosferę filmu Bliżej z Julią Roberts, Natalie Portman a Judem Law w rolach głównych; Rice stworzył rozpoznawalne piosenki również do Odnaleźć przeznaczenie, Shreka 3, Drogi do przebaczenia czy W doborowym towarzystwie, nie mówiąc już o serialach takich jak Dr. House, Lost, czy Chirurdzy.

W ostatnich latach muzyk poświęca się także projektom związanym z wsparciem działań na rzecz ekologii czy praw człowieka: w maju 2012 wraz z Bono, Bobem Geldofem, Angelique Kidjo i Vanessą wystąpił na dublińskim koncercie Electric Burma, zwracając tym samym uwagę na dorobek życia laureatki pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi z Birmy. Jeszcze przed tym niezwykłym wydarzeniem, podczas aukcji na rzecz zniszczonego trzęsieniem ziemi Haiti, za pół miliona dolarów otrzymanych w konkursie X Factor Rice kupił od Bono gitarę. Artysta nagrywa również piosenki na specjalne charytatywne albumy, z których zyski są przeznaczane na szczytne cele: Songs For Tibet, Canciones de Cuna (Lullabies) czy Raise Hope For Noc.

Występ Damiena podczas Colours uzupełni jeszcze jedna folkowa gwiazda z wyspy, tym razem Anglii: piosenkarz Sam Lee, który swoim debiutanckim albumem (Ground of Its Own) osiągnął to, co w folkowym repertuarze powiedzie się mało komu- uzyskał nominację do Mercury Prize, zaproszenie na WOMEX, obecność na okładce magazynu fRoots, na którego łamach wygrał również prestiżową ankietę o najlepszy world music album.

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo

Więcej o artyście

Rice Damien
Rice Damien Data urodzenia: 1973-12-07
Kraj: Irlandia
Gatunek: Folk
FB dlaMaturzysty.pl reklama