Open’Er Festival - Festiwale

5 wykonawców, dla których warto jechać na Openera

2011-06-29 16:47:25

Nie ukrywam, że przez długi czas nie brałem pod uwagę tegorocznej, dziesiątej już edycji Heineken Open'er Festival w swoim muzycznym rozkładzie jazdy tego lata. Gęsto gromadzony line-up nie przyspieszał bicia mojego serca i bez większych wyrzutów sumienia miałem położyć w tym roku na Gdyni kreskę - do czasu, gdy ogłoszono, że zagra ON. Artysta absolutnie fenomenalny, zdarzający się raz na sto lat, w którego dyskografii nie znajdziemy słabego punktu i który mimo upływu lat wciąż nagrywa znakomite płyty.

PRINCE
Nigdy wcześniej nie wystąpił w tej części Europy i tak naprawdę mało kto w ogóle spodziewał się, że będziemy mieli kiedykolwiek okazję obejrzeć koncert Księcia w Polsce. Ale stało się - na jubileuszową edycję Open'era przyjeżdża istny człowiek renesansu. Artysta, który wzbogacił estetykę każdego gatunku muzycznego od r'n'b i popu po hip-hop oraz rock, przy czym tworzący własną, niepowtarzalną jakość - już po wysłuchaniu kilku sekund jego utworu wiemy, że nie da się pomylić tego soundu z żadnym innym. Siłą Prince'a jest magiczna wręcz zdolność do pisania kapitalnych melodii, niesamowite umiejętności instrumentalne (nie będzie żadną przesadą nazwanie Księcia jednym z najwybitniejszych gitarzystów i klawiszowców w historii muzyki rozrywkowej). A jeśli zadziała to na waszą wyobraźnię, to pomyślcie sobie, że podczas pracy nad płytami sam aranżuje swoje utwory i nagrywa je, grając na wszystkich instrumentach.

Mało? Nieśmiało dodam, że występy Prince'a wciąż są niesamowitym widowiskiem i z miejsca stają najpoważniejszym kandydatem do pierwszego miejsca w kategorii "koncert mojego życia". Wzruszycie się przy "Purple Rain" (prawdopodobnie najlepszej piosenki w historii świata), przybaunsujecie przy "1999" i "Let's Go Crazy", przytulicie się do swojej dziewczyny w trakcie "Kiss" i "The Most Beautiful Girl In The World", pobujacie się do "Little Red Corvette" czy "Sign O' The Times" i będziecie się świetnie bawić przy "Raspberry Beret" albo "Take Me With U"... W muzyce lat 80. i 90. było tylko dwóch gości, którzy za życia stworzyli swoje popkulturowe legendy. Pierwszego z nich już nie wśród nas, podziwiajmy zatem tego, który nam został - jednego z nielicznych wykonawców, którzy swoją twórczością definiują prawdziwą, dobrą muzykę. Prince zagra na Main Stage w sobotę 2 lipca o 22.00.


PRIMUS
Tuż przed występem Księcia zaprezentują się kalifornijscy popaprańcy z Primus. Kapelę dowodzoną przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych basistów na świecie Lesa Claypoola ciężko zakwalifikować do jakiegokolwiek nurtu muzycznego. Konkretne brzmienie bez przywiązania wagi do wokalu, ale za to z mnóstwem pokręconych i zeschizowanych pomysłów. Jeżeli czegoś możemy się spodziewać po Primusie, to spodziewajmy się niespodziewanego. Nie wiadomo, czy wyjdą ubrani w smokingi czy farmerskie szelki, wiadomo tylko, że będzie fajowo. Tak jak w klasycznych klipach do "My Name Is Mud" i "Mr. Krinkle". Primus zagra na Main Stage w sobotę 2 lipca o 20.00.

PULP
Jarvis Cocker to na Wyspach Brytyjskich prawdziwa instytucja, a w Polsce... raczej nie. Zaproszenie Pulp na Open'era to kolejna godna pochwały inicjatywa ekipy Mikołaja Ziółkowskiego, ale mam spore wątpliwości jak ten niezwykle zacny zespół odnajdzie się na gdyńskim festiwalu. Co prawda niektórzy z uczestników Open'era przyjadą na niego tylko dla Pulp, ale prawdziwe hymny generacji lat 90. z płyt "Different Class", "This Is Hardcore" czy "His'n'Hers", żeby wymienić tylko utwór "Common People" do reszty mogą już nie przemawiać. Cóż, ich sprawa. Niech się pałują na interesujących jak program "Śniadanie mistrzów" dubstepach. Pulp zagra na Main Stage w piątek 1 lipca o 22.00.


BIG BOI
To będzie jedna z najgrubszych bib na tegorocznym Open'erze. Połowa kultowego duetu rewolucjonistów hip-hopu z OutKast ruszy nasze tyłki (dosłownie, na ostatnich koncertach Big Boi masowo zaprasza co ładniejsze dziewczyny na scenę do wspólnego bujania) w rytm swojego ostatniego albumu - gęstego od hitowych singli "Sir Lucious Left Foot: The Son of Chico Dusty". Dla fanów OutKast mamy również dobrą wiadomość - Big Boi prezentuje na solówkach dobrze znane numery - powinniśmy zatem usłyszeć "Miss Jackson", "B.O.B." i "So Fresh, So Clean". Pozostaje tylko niedosyt, że na scenie nie zobaczymy Andre 3000. Wiedzcie, że wtedy dopiero coś by się działo! Big Boi zagra na World Stage w niedzielę 3 lipca o 00.30.


TWILIGHT SINGERS
Nigdy nie rozumiem czemu tak fajne kapele jak Twilight Singers nie są popularne, a np. nudziarze z Coldplay są. No ale trudno, przynajmniej będzie więcej miejsca pod namiotem (jeżeli oczywiście nie będzie padać, bo prognozy pogody jak na razie nie są optymistyczne). Zespół kierowany przez obdarzonego hipnotycznym głosem Grega Dulli (wcześniejszego lidera Afghan Whigs) odwiedzi w tym roku Polskę po raz drugi, dając szansę na rehabilitację wszystkim nieobecnym na kwietniowym koncercie w Stodole. Miejmy nadzieję, że i tym razem uda się im zachować tą wyjatkową intymną atmosferę swoich show, z której słyną. Twilight Singers zagrają 30 czerwca w Tent Stage w czwartek 30 czerwca o 19.00.


Jerzy Ślusarski
(jerzy.slusarski@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: heineken opener festival 2011 gdynia koncerty prince primus pulp big boi twilight singers
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Opener 2020
Tydzień z Open'erem - retransmisja koncertów on-line

Zobaczymy między innymi występy open'erowych headlinerów.

The Cure
The Cure headlinerem na Open'erze 2020

The Cure to jeden z najbardziej kultowych zespołów na świecie.

Kendrick Lamar
Kendrick Lamar zagra na Open'er Festival 2020

Bardzo wpływowa postać w świecie hip-hopu przyjedzie do Polski.

Polecamy
Heineken Open'er godzina po godzinie
Heineken Open'er godzina po godzinie

Znamy godzinowy rozkład Open'era!

Znamy projektantów Fashion Stage na HOF 2012!
Znamy projektantów Fashion Stage na HOF 2012!

W tym roku, Fashion Stage powraca pod odświeżoną nazwą i w jak zawsze znakomitym składzie.

Zobacz również
Ostatnio dodane
Opener 2020
Tydzień z Open'erem - retransmisja koncertów on-line

Zobaczymy między innymi występy open'erowych headlinerów.

The Cure
The Cure headlinerem na Open'erze 2020

The Cure to jeden z najbardziej kultowych zespołów na świecie.

Konkurs Ziaja