Wybierz miasto
Muzyka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Eksperyment: Kobieta - Mona

Tytuł albumu: Eksperyment: Kobieta
Data premiery: 2009-09-01

Wydawca: Soliton
Gatunek: Hip-Hop
Wykonawcy: Mona

Ocena albumu: brak ocen
Twoja ocena:

O albumie

Jeśli macie ochotę poznać historię trójmiejskiej prekursorki rapu, musicie cofnąć się do roku 1997, kiedy to swoje odwieczne zainteresowania muzyką i śpiewem zaczęła zmieniać w aktywne działania na rzecz rozkwitającej dopiero gałęzi zwanej rapem. Na początku działała solo, z czasem poznała jednak wielu wartych uwagi raperów, z którymi podjęła współpracę (3MPS). Tym sposobem w biograficznym kalendarzu Mony następuje przełomowy rok 1999, kiedy to pierwszy raz można ją było usłyszeć na żywo w ówczesnym, undergroundowym klubie Majove-Alcatraz. W przeciągu 2 lat zagrała wiele koncertów, udzieliła się gościnnie w kilku kawałkach, nagrała też swoje solowe numery, które choć rozeszły się wyłącznie po znajomych, zasługują na miejsce w bujnym track-życiorysie artystki. Dlaczego? gdyż okazały się jednym z wielu etapów pasjonującej rap podróży, która trwa do dziś, poprzedzana ciekawymi projektami na przestrzeni lat, jak np. współpracą z ekipą NKRO (2001), z której wyłonił się znany nadmorskim (i nie tylko) fanom tzw. czarnej muzyki RYMOPLASTYKON. To właśnie dzięki ich debiutanckiej płycie Mona dała się poznać szerszej publiczności w numerze "Obudź mnie" do którego został nakręcony klip. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że kawałek ten był przebudzeniem nie tylko dla Mony, ale też wielu młodych ludzi, głodnych muzycznych eksperymentów i innowacji. Oryginalna barwa głosu i nie mniej oryginalny tekst sprawiły, że do dziś klip ten cieszy się sporym zainteresowaniem na portalach typu YouTube.

W 2005 roku, jako owoc współpracy z wieloma producentami (głównie z Sir_Michem) oraz niezależną czeską wytwórnią SPITTIN COBRA ukazuje się długo oczekiwany nielegal o całkowicie zasłużonym tytule "Panowie czapki z głów", z utworem "Idź za głosem serca" działającym niemal jak terapia motywacyjna, za sprawą świetnego połączenia niosącego nadzieję tekstu z optymistycznym bitem.

Zaraz potem Mona znika na prawie dwa lata do Londynu, jednakże podczas pobytu tam przygotowuje wspólnie ze znaną dziś dobrze wokalistką z Poznania Sandrą epkę. Obie panie pokazały na niej, że kobieta zmienną jest... i tak też zatytułowały płytę, niosącą ze sobą przesłanie siły i energii, oraz dowód na to, że jak się chce, to wszystko jest możliwe.

Na szczęście wydanie epki to nie koniec współpracy artystek. Monę można bowiem usłyszeć również na legalnej płycie Sandry, w numerze "Ostrożnie". Wartym wspomnienia jest także fakt zajęcia przez panie pierwszego miejsca podczas gdyńskiego Bruk Festivalu - imprezy, której szerzej przedstawiać nie trzeba, z racji pozytywnego hałasu, który co roku przyciąga do Trójmiasta masę ludzi ceniących muzykę inną , niż ta promowana w świecie cukierkowej popkultury. To między innymi dla tych ludzi w październiku 2008 ukazuje się mixtape, frasobliwie zatytułowany "feroMONY". Zważywszy na połączenie kobiecości, oryginalności i siły przyciągania jaką niosą ze sobą zawarte w nim kawałki, trudno było o lepszy tytuł.

Piorunujące połączenie nieprzeciętnej nawijki z amerykańskimi bitami zarejestrowane zostało w studiu BEZPRESJI, a pośród 15 numerów możecie usłyszeć gościnnie Brożasa i Buczera z PTP, jak również Peję, Dwa Zera, Ewę Pasterską, oraz Cyfry i Dudasa z Niczym Kru. Pozycja obowiązkowa!

W między czasie Mona daje popis swoim flow podczas trójmiejskich koncertów (RAP MELANŻ) gdzie zawsze panuje niesamowita atmosfera i prawdziwie wybuchowe show. Choć bywa też kameralnie i bardzo klimatycznie. Mowa o promocji "INTRYGI" w sopockim klubie Papryka, która miała miejsce w marcu 2009. Epka jest historią damsko-męskiego związku opowiedzianą w 6 kawałkach (+ remix) od samotności, poprzez trudy wzajemnego poznawania się i związek, na rozstaniu kończąc.

CD

 1. Intro
 2. Outro
 3. Ona zawsze ze mną jest
 4. Sentymental
 5. Dziwny świat (feat. Sir Michu)
 6. Nie chcę
 7. Daj mi ten milion
 8. Jesteś w szoku? (feat. Lin Que)
 9. Eksperyment
 10. Otwórz u-uszy
 11. Flowww
 12. Tracę kontrolę (feat. Tomasina)
 13. Kill Barbie
 14. Nadszedł czas (feat. Panika)
 15. Tracę Kontrolę 2 (feat. Dudas, Brożas, Błajo, Tomasina, Rak, Buczer, Zelo)
Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarze i opiniedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Więcej o zespole

Mona
Mona Data założenia: 1997
Kraj: Polska
Gatunek: Hip-Hop
FB dlaMaturzysty.pl reklama