Albumy muzyczne
Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna

Komeda Krzysztof Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna Album muzyczny - utwory, teksty piosenek, teledyski

Ocena:

Album "Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna" (Komeda Krzysztof). Zobacz utwory muzyczne oraz teledyski. Sprawdź jakie były wydania albumu. Oceń album muzyczny. Wykonawcy: Komeda Krzysztof.

  • Gatunek: Jazz
  • Wytwórnia: -
  • Nośnik: CD
  • Liczba płyt: 1
  • Rodzaj: Album studyjny
  • Data premiery: 2021-04-26

Utwory, piosenki

Sprawdź listę utworów na albumie "Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna".

Płyta nr 1

O albumie

Polskie Nagrania uczciły 90. rocznicę urodzin Krzysztof Komedy wydając limitowane, kolorowe edycje dwóch longplayów z serii Polish Jazz – „Astigmatic” Kwintetu Komedy, który ukazał się jako piąta płyta w serii oraz „Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna” (vol. 80) w wykonaniu Sekstetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego.


„Astigmatic” jest kamieniem milowym polskiego jazzu i jego legendą. Został nagrany w trakcie nocnych sesji pomiędzy 5 a 7 grudnia 1965 roku przez Kwintet Komedy w składzie: Krzysztof Komeda, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Rune Carlsson, Günter Lenz. Podczas sesji w Filharmonii Narodowej powstał najwybitniejszy album w historii polskiego jazzu, którego siła nie słabnie mimo upływu lat. Przewodnik "The Penguin Guide to Jazz on CD" Richarda Cooka wymienia "Astigmatic" w gronie najważniejszych płyt w historii jazzu.

O ile proces twórczy w tak genialnej obsadzie był nadzwyczaj szybki to z archiwalnych harmonogramów produkcji wynika (uchylając rąbka tajemnicy ówczesnych realiów wydawniczych), iż materiały do składu dostarczono z końcem maja 1966 roku a proces druku koperty oraz tłoczenia pierwszego nakładu w wysokości 6 tysięcy egzemplarzy potrwał do 15 stycznia 1967 roku (sic!).

Współczesna, urodzinowa edycja albumu trafia do odbiorców znacznie szybciej. Została wytłoczona na różowym, przezroczystym krążku w czarne desenie w gramaturze 180 g. Wewnętrzna koperta winyla zawiera dwujęzyczny tekst pióra znakomitego dziennikarza i znawcy jazzu - Tomasza Szachowskiego.

Druga z rocznicowych płyt to zarejestrowany przez Sekstet Jana Ptaszyna Wróblewskiego monumentalny projekt Krzysztofa Komedy „Moja Słodka Europejska Ojczyzna”. Komeda przyjął od Joachima-Ernsta Berendta (ówczesnego szefa wytwórni SWF) zlecenie na napisanie tego cyklu 55 lat temu. Było to jedno z ostatnich dzieł Komedy przed wyjazdem do USA i jego muzyczna wizja zjednoczonej Europy. Kompozytor uznawał ten zbiór za swoje „najważniejsze i najpiękniejsze muzyczne dzieło”.

Scenariusz albumu łączącego jazz z poezją stworzył Komeda dobierając 24 polskie wiersze przetłumaczone na niemiecki przez Karla Dedeciusa i grupując je w 13 kompozycji. Były pośród nich utwory: Wisławy Szymborskiej „Drobne ogłoszenia”, „Przyjaciołom”, Czesława Miłosza „Ziemia”, „Campo di Fiori, „Piosenka o końcu świata”, Zbigniewa Herberta „Kołatka”, Tadeusza Różewicza „Zostawcie nas”, Kazimierza Przerwy-Tetmajera „Szukam cię”, Adama Ważyka „Cyrk”, Stanisława Grochowiaka „Don Kiszot”. Geneza samego tytułu „Meine Süsse Europäische Heimat” pochodzi od fragmentu wiersza Czesława Miłosza „Ziemia”: Słodka moja europejska ojczyzno, motyl siadając na twoich kwiatach plami skrzydła krwią.

Jan Ptaszyn Wróblewski zinterpretował dzieło po latach w czysto instrumentalnej wersji – już bez udziału recytującego aktora. Na płycie znajduje się wybór 13 utworów dokonany przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego i zarejestrowany w 2013 roku. "Jan Ptaszyn Wróblewski jako muzyczny partner Komedy, doskonale zorientowany w jego poglądach estetycznych i tajnikach warsztatu, niejako gwarantuje zbieżność własnych rozwiązań z intencjami kompozytora. Ponadto wniósł do nagrań spokój i stabilność, a brzmienie jego saksofonu – ciepłe, o lekko matowej barwie – przywodzi na myśl jazz lat 60. – czas, kiedy powstał album Komedy". Płytę wytłoczono na białym winylu, posiada różowy i niebieski label a koperta wewnętrzna zawiera dwujęzyczny tekst Bogdana Chmury wraz ze zdjęciami.

ip

Inne wydania tego albumu

Album "Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna" miał jedno wydanie.

Teledyski

Obejrzyj teledyski do piosenek z albumu/płyty "Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna".

Więcej

Spodobał Ci się album "Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna"? Szukasz innych płyt z tego samego gatunku, kraju lub roku? Zobacz: płyty z gatunku jazz, polskie płyty muzyczne, polskie płyty muzyczne z gatunku jazz, płyty z roku 2021, płyty z gatunku jazz z roku 2021, polskie płyty z roku 2021, polskie płyty jazz z roku 2021, płyty na literę K.
Komeda Krzysztof
Komeda Krzysztof - Wybrane albumy
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!