Zespoły muzyczne

Biografia Illusion historia, o zespole

  • Data założenia: 1992-2
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Gdańsk
  • Gatunek: Rock
Ocena:

Illusion należy do grona najbardziej zasłużonych i wpływowych kapel, jakie pojawiły się na polskiej scenie w latach 90. Nagrane przez Illusion piosenki "Nóż", "Wojtek" czy "Vendetta" należą do klasyki ciężkiego grania w kraju. W 1999 roku, po wydaniu przez zespół zaledwie czterech albumów studyjnych, muzycy podjęli decyzję o zakończeniu działalności.

Ta gdańska formacja została powołana w 1992 roku przez byłego wokalistę zespołów She oraz Skawalker, Tomasza "Lipę" Lipnickiego, gitarzystę Jurka "Jerry'ego" Rutkowskiego oraz perkusistę Pawła Herbascha. Jeszcze w tym samym roku skład zasili basista Jarek Śmigieł, który przejął funkcję do tej pory pełnioną przez Lipę. W drugiej połowie 1992 roku zespół zaczął grać koncerty, bardzo szybko pojawiły się też pierwsze sukcesy - w maju następnego roku zwyciężył w konkursie Marlboro Rock-In, którego główną nagrodą było wydanie profesjonalnej płyty (dwa miesiące później otworzyli warszawski koncert Iggy'ego Popa). Materiał ukazał się w listopadzie 1993 roku i zatytułowany został wyłącznie nazwą zespołu. W muzyce kwartetu można było wyłapać przede wszystkim fascynację kapelami ze Seattle, ale także zamiłowanie do metalu spod znaku Pantery czy hip-hopu. 

Chociaż pierwszy krążek nie sprzedał się w oszałamiającym nakładzie, grupa dorobiła się mocnej pozycji na krajowej scenie cięższego grania. W 1994 roku Lipa gościnnie wziął udział w nagraniach płyt Flapjack ("Ruthless Kick") oraz Acid Drinkers ("Infernal Connectioni"). W międzyczasie powstał też materiał na drugi longplay Illusion ("Illusion 2"), który pojawił się na rynku dokładnie rok po debiucie. Tym razem w parze z sukcesem artystycznym szedł i komercyjny, bo fani wykupili tyle egzemplarzy, że uzbierało się na status złotej płyty. Dzieło było zdecydowanie dojrzalsze (zarówno pod względem muzycznym, jak i tekstowym) i dopracowanym od poprzedniego. Znalazły się na nim też dwa największe przeboje Illusion - "Nóż" oraz "Wojtek". Do dzisiaj longplay plasuje się w gronie najbardziej wpływowych wydawnictw polskiej fonografii lat 90. Album przyniósł także Lipie nominację do nagrody Fryderyk w kategorii najlepszy wokalista roku. 

W kolejnym roku Illusion przypomniało o swoim istnieniu następnym studyjnym albumem, zatytułowanym konsekwentnie - "Illusion 3". Okazał się on kolejnym krokiem w muzycznej ewolucji bandu - poza solidną dawką mocnego uderzenia, pojawiły się też kompozycje lżejsze oraz znacznie bardziej zróżnicowane - wychwycić można było także elementy psychodeliczne. - To kwestia tego wszystkiego, co się w nas nagromadziło - tłumaczył wokalista dziennikarzowi magazynu "Tylko Rock". - Że robiliśmy takie, a nie inne próby. Że komuś coś tam zdarzyło się w życiu. Cały ostatni rok wpłynął na to, że ta płyta jest inna, bogatsza od poprzedniej. Co nie znaczy, że za rok nie zrobimy płyty zupełnie ascetycznej, gdzie będą tylko suche gitary i nic więcej. 

Krążek przyniósł kolejną porcję piosenek należących dzisiaj do klasyki zespołu, jak "Vendetta" oraz "To co ma nadejść", a także dwie następne nominacje do Fryderyka (album roku - muzyka alternatywna oraz wokalista roku). Wydaniu dzieła towarzyszyła potężna trasa (m.in. z zespołem Flapjack), która została w 1996 roku udokumentowana albumem koncertowym "Illusion 4 - Bolilol Tour", będącym także wypełnieniem umowy z wytwórnią Polton. - Po trzeciej płycie została nam w kontrakcie tylko jedna płyta, ale poza tym chcieliśmy trochę odpocząć od komponowania, nie robić na siłę muzyki - opowiadał Lipa. Chodziły słuchy, że dobrze gramy koncerty, więc nagraliśmy płytę koncertową. 

Na kolejny - jak pokazała przyszłość - ostatni longplay grupy, muzycy kazali czekać fanom aż trzy lata - w międzyczasie frontman ożenił się ze swoją wieloletnia partnerką. Album nazwany dosyć przewrotnie "Illusion 6", pojawił się w sprzedaży dopiero w 1998 roku. - "Piątkę" wydał Hey, więc pomyśleliśmy sobie: "Po co wydawać »Pięć«. Niech będzie »Sześć« - tłumaczył Lipa. Krążek charakteryzował się znacznie lepszą produkcją od poprzednich, jednak sprzedawał się znacznie słabiej od nich. Wewnątrz grupy także nie działo się ciekawie - coraz częściej dochodziło do sporów, muzycy byli także zwyczajnie zmęczeni - dlatego w 1999 roku postanowili zakończyć działalność. Ostatni pożegnalny koncert zespołu odbył się w gdańskim klubie Kwardatowa w listopadzie tego samego roku. 

Po rozpadzie Illusion, większość tworzących band członków pozostała w biznesie muzycznym. Herbasch i Śmigiel dołączyli jeszcze pod koniec lat 90. do zespołu Oxy.gen, grającego muzykę łączącą rock, hip-hop, funk czy elektronikę - w 2002 roku wydał on pierwszy krążek, "Toxygen". Lipa natomiast w 2000 roku nagrał solowy krążek "Li-Pa-Li", zawierający dosyć eksperymentalną i przesyconą elektroniką muzykę, niemniej nie spotkał się z wielkim zainteresowaniem. Trzy lata później dołączył jako gitarzysta do składu Acid Drinkers, jednak po nagraniu z formacją zaledwie jednego longplaya, "Rock is not Enough" (2004), podziękował za dalszą współpracę. Następnie Lipnicki przekształcił Lipali w pełnoprawny zespół o zdecydowanie rockowym charakterze (skład uzupełnił perkusista Łukasz Jeleniewski i basista Adrian Kulik), który w 2004 roku zadebiutował krążkiem "Pi". Do końca pierwszej dekady XXI wieku wydał on trzy studyjne albumy. Popularnością nie przebiły dokonań macierzystej formacji Lipy, jednak cieszyły się sporym zainteresowaniem. Na koncertach, pomimo licznych próśb fanów o prezentowanie także materiału Illusion, kapela skupiała się głównie na autorskim dorobku, tylko czasem sięgając po kompozycje "To co ma nadejść" czy grany akustycznie "Nóż" (wersja ta znalazła się jako dodatek na drugiej płycie bandu "Bloo" z 2007 roku). 

Wracając do tematu Illusion, w 2004 roku na rynku nakładem wytwórni Metal Mind ukazały się reedycje wszystkich albumów grupy. Początkowo, aby dopomóc ich promocji planowano kilka występów, jednak nie doszły one do skutku. - Był pomysł koncertów, ale wątpię, czy zrobiono jakikolwiek krok w stronę jego realizacji - wyznał lider w wywiadzie z "Teraz Rockiem". - Illusion było grupą czterech facetów, którzy generowali coś między sobą. Ten rozdział jest już zamknięty. Z różnych względów nie chcemy ze sobą grać. Nie zamierzam więc niczego reaktywować, robię swoje. 

Pomimo zapewnień, kilka lat później doszło do chwilowego powrotu grupy. 13 grudnia 2008 roku Illusion zagrało jednorazowy koncert we wrocławskiej Hali Stulecia. Mimo późniejszych spekulacji, nie doszło do regularnej trasy, a tworzący formację muzycy powrócili do wcześniejszych zajęć.

Jesienią 2011 jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego rocka – Illusion – powrócił  w oryginalnym składzie: Tomasz Lipnicki, Jerzy Rutkowski, Jarosław Śmigiel i Paweł Herbasch. Serią trzech koncertów w największych polskich halach muzycy ropoczęli swój medialny come back. 8 Listopada w sklepach ukazał się album zespołu „The best of Illusion“, na którym poza największymi hitami zespołu takimi jak „Nóż”, „Na luzie” czy ” To, co ma nadejść”  znalazły się dwa single nagrane przez Illusion po ponad 10 latach „Solą w oku” oraz „Tron”.

Singiel „Solą w oku” z tej płyty znalazł się na pierwszym miejscu Rockowej Setki 2011 w radiu Eska Rock. Zestawienie powstało  dzięki głosom słuchaczy, którzy wybrali setkę najlepszych rockowych  utworów 2011 roku.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Illusion. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Anhedonia
Anhedonia Illusion
Premiera: 2018-03-09
Ocena:
Opowieści
Opowieści Illusion
Premiera: 2014-03-22
Ocena:
Live/DVD
Live/DVD Illusion
Premiera: 2012-06-19
Ocena:
The Best Of Illusion
Premiera: 2011-11-08
Ocena:
Zobacz również