Zespoły muzyczne

Biografia Golden Life historia, o zespole

  • Data założenia: -
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Gdańsk
  • Gatunek: Rock
Ocena: 5

Golden Life to jeden z bardziej charakterystycznych zespołów gdańskiej sceny rockowej. Wyróżnia ich przede wszystkim łatwość w łączeniu różnych stylów muzycznych, słabość do nagrywania coverów cudzych utworów (Porter Band, Maanam) oraz duże zaangażowanie w wszelkie akcje charytatywne.


Grupa została sformowana w 1987 roku w Gdańsku i w początkach działalności katalogowana była jako reprezentant nowej fali. W pierwszym okresie działalności zespół nazywał się EMU, w jego skład wchodziło aż siedem osób m.in. gitarzysta Jarosław Turbiarz i basista Jacek Bogdziewicz. To właśnie ta dwójka po zmianach jakie w 1988 roku zaszły na bazie starej grupy ukształtowała Golden Life w sześcioosobowym składzie, który wyróżniał się Jolantą Furmaniak na drugim wokalu. Do zmian personalnych w grupie dochodziło w jej pierwszych latach bardzo często. 

W 1991 roku grupa nagrała bardzo ciepło przyjęty debiut "Midnight Flowers", z którego część piosenek trafiła na ścieżkę muzyczną filmu "Szczęśliwego Nowego Jorku" w reżyserii Janusza Zaorskiego. 

Wielkim sukcesem dla grupy był zwycięski występ w 1992 roku na organizowanym w austriackim Bregenz MTV Pop Song Festival. Zespół powrócił z niego z główną nagrodą, którą był firmowany marką MTV kontrakt fonograficzny wsparty szeroko zakrojoną akcją promocyjną w zachodnioeuropejskich mediach. Niestety, do jego realizacji nigdy nie doszło gdyż organizatorzy imprezy zostali aresztowani za malwersacje finansowe. 

Kolejne dwie płyty formacji wydane w latach 1993 i 1994, czyli "Efil Ned Log" (tytuł albumu, to nazwa zespołu czytana od tyłu) i "Natura" niestety nie spotkały się już z tak dużym zainteresowaniem publiczności. Pierwszy promowany coverem z grupy Manam "Oprócz" wzbudził pewne zainteresowanie gościnnym udziałem Grzegorza Skawińskiego. Lista gości grających na "Naturze" była jeszcze dłuższa, gdyż znaleźli się na niej m.in.: muzycy zespołów Illusion i Farben Lehre. Pomimo tego jedynym sukcesem było zamieszczenie piosenki "Niebo" na ścieżce dźwiękowej obrazu "Młode wilki". Kto wie, czy w tak ciężkiej sytuacji zespół by nie zakończył działalności, gdyby nie jedno tragiczne wydarzenie. 

24 listopada 1994 roku w hali Stoczni Gdańskiej odbył się koncert grupy mający poprzedzić transmisję telewizyjną z wręczenia nagród MTV. W godzinę po zejściu ze sceny Golden Life w hali, w której zgromadziło się kilkaset osób w wyniku podpalenia (do dziś nie ustalono sprawcy) wybuchł pożar. Zginęło siedem osób, a około trzysta zostało ciężko poparzonych. Już miesiąc po tej tragedii zespół oddał hołd ofiarom pożaru, nagrywając utwór "24.11.94". Do niego powstał teledysk, w którym wystąpili m.in.: Anja Orthodox, Muniek Staszczyk, Grzegorz Markowski i Andrzej Piaseczny. Dochód ze sprzedaży singla i ze specjalnego koncertu, który odbył się 17 grudnia w Teatrze Muzycznym w Gdyni, przekazano na rzecz ofiar pożaru. 

- 14 lat temu wydarzyła się tragedia, która pozostanie w nas do końca życia. - wspominali w jednym z wywiadów tamte wydarzenia muzycy - Błyskawiczny kurs dojrzewania, wydoroślenia. Nagle okazuje się, że świat znany tylko z TV (tragedie, wojny, wypadki) może znaleźć się blisko nas i może nas boleśnie dotknąć. 

Drugą połowę lat 90. zespół spędził przede wszystkim na koncertowaniu. Ukształtował się w tym okresie najbardziej aktualny skład formacji. Wciąż występowali w niej Turbiarz i Bogdziewicz. Z nowych twarzy pojawili się m.in.: wokalista grupy Adam Wolski i Maciek Próchnicki. Ukazały się również dwie składanki grupy, jednak poza wydanym w 1997 roku krążku "Bluberd" formacja nie opublikowała niemal żadnego premierowego materiału. Na taki trzeba było czekać aż siedem lat, do roku 2003, w którym ukazała się wydana przez Polskie Radio płyta "www.GoldenLife.pl". 

- Przykre jest, że wiele osób w ogóle nie wiedziało o longplayu "www.GoldenLife.pl" wydanym w 2003 przez Polskie Radio. - wspominał płytę Wolski w rozmowie z "Teraz Rockiem" - Wielu ludzi myślało, że dawno przestaliśmy grać! Media powinny promować polską sztukę. 

W międzyczasie członkowie grupy znani ze swojej pasji do piłki nożnej zagrali kilka meczów w barwach Reprezentacji Artystów Polskich, oraz w 2002 roku nagrali mundialowy utwór "Futbolówka", akcję tę powtórzyli w 2006 roku nagrywając piosenkę "Mundialówka". W styczniu 2004 roku zespół bez powodzenia wystartował w polskich eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. Piosenka "Labirynth of Life" głosami widzów ulokowała się na 11. pozycji z 15 możliwych. 

Niespełna rok po premierze "www.GoldenLife.pl" doszło do niespodziewanej śmierć perkusisty grupy. 27 sierpnia 2004 roku w wypadku samochodowym podczas przejazdu na próbę do koncertu finałowego Lata z Radiem w Gdyni zginął 43-letni Maciek Próchnicki. 

Do tej tragedii nawiązuje niejako płyta "Hello, hello". Do wydanego w 2008 roku singla "TIP" promującego album dodano opaskę z napisem "Wyrażam zgodę na transplantację". Muzycy wyjawili, że pomysł wyszedł spontanicznie, od nich samych. Odbił się on dużym echem w całej Polsce.

Płyty, albumy

Płyty zespołu Golden Life. Sprawdzisz tutaj aktualną dyskografię grupy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Siedem
Siedem Golden Life
Premiera: 2017-01-23
Ocena:
AQQ akustycznie
AQQ akustycznie Golden Life
Premiera: 2012-11-06
Ocena:
Hello, Hello
Hello, Hello Golden Life
Premiera: 2008-10-06
Ocena:
Gwiazdy XX Wieku
Gwiazdy XX Wieku Golden Life
Premiera: 2004
Ocena:
Zobacz również