Koncert
Jarocin Festiwal 2015

Jarocin Festiwal 2015

  • 2015-07-17, do 2015-07-19
  • 140/170 PLN
  • Jarocin

Wystąpili

Opis

Voo Voo, Lao Che, Big Cyc, Tymon & The Transistors i Curly Heads to pierwsze gwiazdy Jarocin Festiwal 2015, który w tym roku odbędzie się w dniach od 17 do 19 lipca. Jarocińską imprezę poprzedzą Rytmy Młodych, do których eliminacje przeprowadzone zostaną w pięciu miastach w Polsce. To nowość i olbrzymia zmiana w stosunku do lat poprzednich. Dzięki temu festiwal w Jarocinie ponownie powinien stać się prawdziwą szansą dla młodych wykonawców. Tegoroczna impreza zostanie przygotowana w nowym miejscu. Dzięki temu ma zyskać rozmach organizacyjny. 

W tym roku Jarocin Festiwal będzie organizowany przez agencję Prestige MJM, która w tym zakresie współpracować będzie z samorządem jarocińskim oraz Spichlerzem Polskiego Rocka. Partnerem imprezy zostało Rock Radio. 

Znamy już pierwszych artystów, którzy wystąpią w Jarocinie. Wiadomo, że koncert z okazji 30-lecia zagra grupa Voo Voo. Zespół wykona największe utwory, które powstały w trakcie jego działalności. Ważnym punktem występu będą pozycje z najnowszej płyty "Dobry wieczór". W związku ze szczególną okazją na scenie pojawią się także specjalni goście. Jednym z nich będzie Alim Quasimov, który jest uważany za mistrza mugham, klasycznej muzyki Azerbejdżanu. Pieśń "Gdybym", którą zespół zawarł na najnowszej płycie powstała właśnie przy udziale Quasimova i jego córki Fargany. To prawdziwa "perła" najnowszej produkcji Voo Voo. Pochodzący z Azerbejdżanu muzyk nie będzie jednak jedynym gościem. W Jarocinie utwory z legendarnym polskim zespołem będą wykonywać także: Lech Janerka oraz Dawid Podsiadło.

Poza tym, na scenie pojawią się takie zespoły jak: Big Cyc, Tymon & Transistors, Curly Heads (laureat Jarocin Festiwal 2012) i Lao Che. 
Pretekstem do występu grupy Big Cyc będzie album "Zadzwońcie po milicję", który został wydany z okazji 30-lecia wprowadzenia stanu wojennego. Na płycie znalazło się 11 utworów należących do niezależnych i nieistniejących już kapel podziemia alternatywnego z przełomu lat 1982-89. To właśnie te nagrania będą jednym z głównych punktów występu zespołu w Jarocinie. Nie zabraknie jednak także największych hitów z innych okresów działalności grupy. 
- Właśnie sobie uświadomiłem, że dokładnie 30 lat temu zostałem laureatem Jarocina wraz z zespołem Rokosz. Rok wcześniej występowałem tam na dużej scenie. Trzy dekady to szmat czasu. Ten festiwal przez całe moje muzyczne życie gdzieś się przewijał w różny sposób. W tym roku znowu wystąpimy i to będzie wielki powrót do macierzy – zauważył lider zespołu Big Cyc, Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak.  

Warto podkreślić, że w tym roku Jarocin Festiwal odbędzie się w nowym miejscu. 
- Tereny zostały już wydzierżawione. Dzięki temu będziemy mogli postawić dwie sceny oferując bogatszy program artystyczny. Stworzymy też lepsze zaplecze dla uczestników festiwalu – podkreślił Janusz Stefański z Prestige MJM.  

Festiwal czeka w tym roku wiele zmian. Jedna z bardziej istotnych będzie dotyczyć Jarocińskich Rytmów Młodych, które są szansą na zaistnienie dla mniej znanych wykonawców. Przegląd zespołów zostanie zorganizowany na zdecydowanie większą skalę niż to miało miejsce w latach poprzednich. Wszystko potrwa kilka miesięcy.  
- W ostatnich latach konkurs był marginalizowany. Młodzi artyści byli dodatkiem do występów legend, a zawsze w Jarocinie proporcje były odwrócone. To było miejsce debiutów, gdzie zespoły mogły się pokazać. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że czasy się zmieniły i dziś możliwości na zaistnienie jest znacznie więcej. My chcemy jednak, żeby ci młodzi mieli kontakt z zespołami, które przyjeżdżają do nas jako gwiazdy. Przeprowadzone badania pokazują, że uczestnicy festiwalu uważają Jarocińskie Rytmy Młodych za bardzo ważny punkt imprezy – wyjaśnił Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. 
Tegoroczne Jarocińskie Rytmy Młodych zostaną przeprowadzone w trzech etapach. Pierwszy potrwa od 1 do 15 kwietnia. W tym czasie wykonawcy będą mogli nadsyłać nagrania. Najlepsi zostaną zakwalifikowani do eliminacji regionalnych. Drugą częścią przeglądu będą przesłuchania w formie koncertów w pięciu miastach w Polsce: Rudzie Śląskiej, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Goleniowie. Odbędą się one na przełomie kwietnia i maja. Na każde miasto będzie przypadać 12 zespołów. Z każdej eliminacji regionalnej zostanie wyłoniona trójka półfinalistów, którzy wystąpią w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Ośmiu najlepszych z tego etapu zagra później na dużej scenie podczas festiwalu. Organizatorzy przyznają także trzy dzikie karty. 
- Mocno zaangażujemy się w promocję Jarocińskich Rytmów Młodych. To zawsze był bowiem wyróżnik tego festiwalu – podsumował Mikołaj Lizut, dyrektor programowy Rock Radia. 

Jarocin 2015 ma żyć muzyką także za sprawą imprez festiwalowych. W związku z tym odbędzie się bardzo wiele spotkań z artystami, którzy będą gwiazdami tegorocznej edycji festiwalu, czy też z autorami i bohaterami książek. W tym przypadku ważną rolę odegra Spichlerz Polskiego Rocka. 
- To będzie miejsce spotkań fanów z ludźmi, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia na temat Jarocina, jego tradycji i tego co będzie z nim związane obecnie – zapewnił Marek Kurzawa z Prestige MJM. 
- Spichlerz Polskiego Rocka to jedyne takie miejsce, gdzie można zapoznać się z ponad 50-letnią historią muzyki rockowej w Polsce i zobaczyć dlaczego tak ważną rolę odegrał w tym wszystkim właśnie Jarocin i jak nasz festiwal oddziaływał na polską rzeczywistość – dodał Sebastian Pluta, dyrektor muzeum w Jarocinie.

Karnety na tegoroczny festiwal trafią do sprzedaży 1 kwietnia o godzinie 10:00. Do końca kwietnia będzie je można nabywać za 140 zł. Później ich cena wzrośnie do 170 zł. 



Oni wystąpią na Jarocin Festiwal 2015


Voo Voo – zespół założony w 1985 roku przez Wojciecha Waglewskiego. Od początku był uważany za kontynuację rozpoznawalnej grupy Morawski-Waglewski-Nowicki-Hołdys. W tej chwili tworzony przez czołowych polskich muzyków, którzy na co dzień mocno są związani z rockiem i jazzem. Grupa doskonale łączy różne gatunki muzyczne i może pochwalić się ogromnym dorobkiem – do tej pory nagrała łącznie 35 albumów. W Jarocinie wystąpi z okazji 30-lecia działalności i zaśpiewa swoje największe utwory. Ważnym punktem programu będzie drugie w historii wykonanie na żywo piosenek pochodzących z płyty "Dobry wieczór". Na scenie pojawią się także goście specjalni – pochodzący z Azerbejdżanu Alim Quasimov, a także Lech Janerka i Dawid Podsiadło.

Big Cyc – zespół powstał w 1988 roku w Łodzi. Został założony przez byłych muzyków grupy Rokosz (laureat Jarocina 1985) Jacka Jędrzejaka, Jarosława Lisa  i Romana Lechowicza, do których dołączył Krzysztof Skiba. Twórczość muzyków bardzo często odnosiła się do sytuacji społeczno – politycznej w kraju. Tak było zarówno na początku działalności, kiedy powstawały hity "Berlin Zachodni", czy "Ballada o smutnym skinie", jak i w późniejszych etapach. Muzycy prześmiewczo, ale i gorzko komentowali otaczający ich świat. Zauważali nowe, negatywne zjawiska: rosnące różnice majątkowe w społeczeństwie, klerykalizm czy narkomanię. W 1996 roku Big Cyc wydał płytę „Z gitarą wśród zwierząt", która zawierała największy przebój w historii grupy – “Makumbę”. Na kolejnych płytach "Zmień z nami płeć", "Moherowe berety", "Szambo i perfumeria" komentowali w sposób bezkompromisowy Polską rzeczywistość. Tym razem pretekstem do występu zespołu podczas Jarocin Festiwal będzie płyta "Zadzwońcie po milicję", która została wydana z okazji 30-lecia wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Utwory pochodzące z tej produkcji będą stanowić ważny punkt występu. Nie zabraknie największych hitów z innych okresów działalności Big Cyc'a.

Tymon & The Transistors – zespół założony w 2002 roku przez Tymona Tymańskiego podczas Przystanku Olecko. Charakteryzują go bardzo żywiołowe i widowiskowe występy na żywo. W muzyce grupy dominuje rock and roll, który jest utrzymany w bardzo rozmaitej i różnorodnej stylistyce. Twórczość opiera się z jednej strony na wcześniejszych dokonaniach Tymańskiego, kiedy ten występował jeszcze w takich zespołach jak: Kury, Trupy, Czan, czy Poganie. Nie brakuje jednak również zupełnie nowych kompozycji, za które muzycy byli często nagradzani. Wystarczy przypomnieć, że za kompozycje do "Wesela" Tymański został wyróżniony nagrodą Akademii Filmowej Orzeł 2003 oraz Złotą Kaczką czasopisma „Film”.

Curly Heads – polski zespół wykonujący rocka alternatywnego. Grupa na scenie muzycznej funkcjonuje od 5 lat. Jej działalność rozpoczęła się w Dąbrowie Górniczej. Najbardziej rozpoznawalną postacią formacji jest wokalista Dawid Podsiadło, który jeszcze większe sukcesy odnosi jako solista. Grupa ma jak na razie w swoim dorobku jeden album studyjny. Płyta "Ruby Dress Skinny Dog" ukazała się 21 października 2014 roku i uzyskała status złotej. Rok później była nominowana do Fryderyka w kategorii "Album roku rock".

Lao Che – nazwa pochodzi od jednej z drugoplanowych postaci filmu "Indiana Jones i Świątynia Zagłady". Zespół rozpoczynał działalność w 1999 roku w Płocku, a debiutancką płytę "Gusła" wydał trzy lata później. Prawdziwy przełom nastąpił jednak w 2005 roku za sprawą albumu "Powstanie Warszawskie", który zyskał ogromną popularność. Słuchacze Trzeciego Programu Polskiego Radia uznali tę płytę za najlepszą w 2005 roku. Później muzycy pojechali na Przystanek Woodstock i otrzymali "Złotego Bączka", który przyznawany jest przez publiczność festiwalu. Największy sukces grupy przyszedł w 2008 roku wraz z płytą "Gospel", która odniosła olbrzymi sukces komercyjny i szybko pokryła się platyną. Zespół w trakcie 16 lat swojej działalności był wiele razy nagradzany za propagowanie polskiej kultury i historii. 17 kwietnia 2009 roku muzycy otrzymali nagrodę "Gwarancja Kultury", przyznaną przez TVP Kultura. 30 lipca 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ich natomiast Srebrnym Krzyżem Zasługi. Prezydent uhonorował Lao Che za „zasługi na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego". 



Zupełnie nowe Jarocińskie Rytmy Młodych
Festiwal wraca do korzeni!


Rozwój Jarocińskich Rytmów Młodych to jeden z głównych celów, który stawiają przed sobą organizatorzy Jarocin Festiwal 2015. Przegląd utalentowanych zespołów ma odbywać się na niespotykaną dotąd skalę, a najlepszym gwarantować mocny start w branży muzycznej. Festiwal wraca zatem do swoich korzeni.

Przegląd młodych zespołów przez długie lata był prawdziwą wizytówką festiwalu w Jarocinie. Wiele czołowych polskich zespołów debiutowało właśnie tam i później w szybkim tempie robiło karierę. W wielu przypadkach trwa ona zresztą to dziś. 
- Jarocin zawsze miał wielką siłę i potrafił jak żadne inne miejsce kreować młode zespoły. Kiedy spotykam ludzi, którzy tam jeździli, czuję z nimi ogromną więź. To jak weterani z Wietnamu – wspomina Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak. 
Lider grupy Big Cyc dokładnie 30 lat temu został laureatem Jarocina wraz z zespołem Rokosz, a po raz pierwszy na dużej scenie występował rok wcześniej. 
- Uważam, że należy wrócić do kreowania i wspierania nowych zespołów. Oby ten i kolejne festiwale pozwoliły wypłynąć nowym gwiazdom polskiego rocka. Nie mam wątpliwości, że warto iść w tym kierunku – dodaje "Dżej Dżej".

Po reaktywacji festiwalu idea Jarocińskich Rytmów Młodych mocno ewoluowała. 
- Funkcja Jarocińskich Rytmów Młodych zmieniła się, bo żyjemy w czasach nadprodukcji kultury. Ludzi marzących o wielkiej muzycznej karierze jest bardzo dużo. Teraz z łatwością można zacząć się pod tym kątem realizować. Jeśli jednak młody zespół nie chce rozpoznawać swoich możliwości poprzez boje w różnego rodzaju talent show, to konkurs jarociński może być doskonałym rozwiązaniem. W tym kontrkulturowym tyglu wykuwały się najlepsze zespoły, które pojawiły się kiedykolwiek w Polsce – zauważa Mikołaj Lizut, redaktor naczelny Rock Radia. 
- Rzeczywiście, trzeba przyznać, że po reaktywacji festiwalu przegląd zespołów był traktowany trochę po macoszemu. Teraz ma się to zmienić. Wracamy do korzeni – dodaje Sebastian Pluta, dyrektor muzeum w Jarocinie. 

Dla organizatorów tegorocznego festiwalu rozbudowanie formuły Jarocińskich Rytmów Młodych to jeden z najważniejszych celów. Już teraz wiadomo, że przegląd zespołów będzie odbywać się na niespotykaną wcześniej skalę 
- Za cel stawiamy sobie znaczący rozwój Jarocińskich Rytmów Młodych –  zapowiada Janusz Stefański z agencji Prestige MJM.

Przesłuchania utalentowanych zespołów od tej pory mają stać się ważnym punktem festiwalu, o którym będzie głośno tak naprawdę przez cały rok. Pomóc ma tym nowa formuła konkursu. Tegoroczne Jarocińskie Rytmy Młodych zostaną przeprowadzone w trzech etapach. Pierwszy potrwa od 1 do 15 kwietnia. W tym czasie wykonawcy będą mogli nadsyłać nagrania. Zgłoszenia będzie można przesyłać na adres: rm@imprezyprestige.com. Zgłoszenie będzie musiało spełniać wszystkie wymogi zawarte w regulaminie. Najlepsi zostaną zakwalifikowani do eliminacji regionalnych. Drugą częścią przeglądu będą przesłuchania w formie koncertów w pięciu miastach w Polsce – Rudzie Śląskiej, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Goleniowie. Odbędą się one na przełomie kwietnia i maja. Na każde miasto będzie przypadać 12 zespołów. Z każdej eliminacji regionalnych zostanie wyłoniona trójka półfinalistów, którzy wystąpią w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Ośmiu najlepszych z tego etapu zagra później na dużej scenie podczas festiwalu. Organizatorzy przyznają także trzy dzikie karty. 

O konkursie ma być bardzo głośno. Będą o nim informować największe ogólnopolskie media. Szczególną rolę odegra w tym przypadku redakcja Rock Radia. To właśnie na antenie tej rozgłośni będą prezentowani młodzi wykonawcy ubiegający się o występ na dużej scenie podczas festiwalu. 

Jarocińskie Rytmy Młodych mają znowu kreować gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Agencja Prestige MJM zapowiada, że pomoże najlepszym młodym wykonawcom, którzy osiągną sukces podczas tegorocznych Jarocińskich Rytmów Młodych.  Zwycięzcy otrzymają nagrodę finansową. Będą też mieli zagwarantowany występ jako support przed jedną z gwiazd światowej muzyki, którą Prestige MJM zaprosi do Polski w 2016 roku.

Docenieni zostaną już także podczas tegorocznej edycji bowiem będą mogli występować wraz z gwiazdami festiwalu na specjalnie przygotowanej głównej scenie. I zaszczyt ten spotka aż 11 młodych wykonawców!
- Najlepszym chcemy stworzyć odpowiednie możliwości startowe. Czekają na nich nagrody, które powinny sprawić, że pierwsze kroki w branży muzycznej nie będą dla nich tak trudne. Na pewno pomożemy im najlepiej jak potrafimy i skorzystamy przy tym z naszego doświadczenia oraz wszystkich dostępnych możliwości – zapewnia Marek Kurzawa z Prestige MJM. 
-  To wielka szansa dla Jarocina, ale też punkt programu festiwalu, który zawsze stanowił o jego specyfice. W latach 80. to była jedyna enklawa, która dawała szanse garażowym i zbuntowanym zespołom aby mogły ujrzeć światło dzienne. Świetnie, że spróbujemy do tego wrócić – podsumowuje Mikołaj Lizut z Rock Radia.

Premiery muzyczne
Zapowiedzi muzyczne
Ostatnio dodane
St. Vincent prezentuje nowy signiel "Flea" [WIDEO]

To wydawnictwo coraz bardziej przybliża nas do premiery albumu "All Born Screaming"

Grandson zaprasza na Summer Rage Tour do Krakowa [WIDEO Kraków

Ten artysta mieszka gatunki muzyczne, łącząc rock, hip-hop i elektronikę w niepowtarzalną koncepcję alternatywy, która wstrząśnie Twoimi zmysłami.