Artyści, piosenkarze

Życiorys Fisz (Bartosz Waglewski) biografia

  • Data urodzenia: 1978-03-19
  • Miejsce urodzenia: Warszawa
  • Kraj: Polska
  • Miasto: Warszawa
  • Gatunek: Hip-Hop
  • Rola: Wokalista
Ocena: 5

Fisz, czyli Bartosz Waglewski, urodził się 19 marca 1978 roku w Warszawie. Jest synem Wojciecha Waglewskiego, muzyka znanego z zespołów Voo Voo i Osjan.

To właśnie on zaraził syna pasją do muzyki. W domu królowały płyty Milesa Davisa, Johna Coltrane'a czy Jamesa Browna. Również ojcu Bartosz zawdzięcza poznanie amerykańskiego hip-hopu, kiedy dostał od niego kasetę grupy Beastie Boys. Drugą postacią, która pomogła rozwijać pasję chłopca, był jego dziadek Jerzy Waglewski, kiedyś dziennikarz radiowej Trójki. Będąc w podstawówce, Bartosz dawał dziadkowi listę zespołów, a ten następnie szukał ich w sklepach z pirackimi kasetami w Warszawie. 

Gdy Fisz miał 8 lat, ojciec zabrał go na festiwal do Jarocina. Chłopcu przypadł do gustu szczególnie punkowy zespół Siekiera. Kilka lat później razem z młodszym o trzy lata bratem Piotrem założyli zespół Grand Makabre - Bartosz śpiewał i grał na niestrojącej gitarze a jego brat na perkusji. Nagrali nawet demo na domowym magnetofonie, które wysłali do jednego z zinów metalowych, co skończyło się wydrukowaniem pierwszej i jedynej recenzji ich muzyki. 

Bartosz przechodził młodzieńczy bunt okresu szkoły średniej w specyficzny sposób. Jako syn rodziców artystów stwierdził, że będzie prawnikiem lub skończy SGH. Dla niego buntem było pójście do normalnej pracy. Jednak niedaleko pada jabłko od jabłoni i wkrótce już jako Fisz rozpoczął swoje artystyczne poszukiwania. 

W 1999 roku, wspólnie z Piotrem, znanym wtedy jako DJ M.A.D. oraz raperem Inespe, wydał pierwszą płytę, zatytułowaną "Opowieści z podwórkowej ławki". Krążek, firmowany jako RHX Skład, wydany został nakładem wytwórni Asfalt. Zebrał bardzo pozytywne recenzje ze strony środowiska hiphopowego. Jednak drogi muzyków RHX Składu rozeszły się wkrótce po wydaniu debiutu i tym samym zespół przestał istnieć. 

W czerwcu 2000 roku ukazał się pierwszy solowy album Fisza, "Polepione dźwięki", wydany przez Sony Music Polska, produkcją zajął się ponownie DJ M.A.D. Dzięki tej płycie do Fisza przylgnął tytuł najlepszego polskiego MC, w swoich tekstach poruszał emocjonalne i refleksyjne tematy, czym znacznie różnił się od większości krajowych raperów. "Polepione dźwięki" zdobyły szereg nagród muzycznych branżowych czasopism, a także dwie nominację do Fryderyków, w kategoriach album roku - rap, hip-hop i fonograficzny debiut roku. 

Na kolejną płytę nie trzeba było długo czekać. Już w 2001 roku ukazał się album "Na wylot". Ci, których zachwyciła nowoczesna poezją, jaką Fisz prezentował na debiucie, w tym przypadku nie wiedzieli za bardzo, co powiedzieć. Zamiast społecznych obserwacji, teksty artysty tonęły w oparach surrealizmu i abstrakcyjnych sformułowań. W nagraniach wzięli udział zaproszeni goście: Kasia Nowicka z zespołu Futro znana bardziej jako Novika i Wojciech Waglewski. 

Fisz współpracował z wieloma artystami, nie tylko hiphopowymi. Nagrał utwór "Pamiętam", który znalazł się na płycie grupy Grammatik, artysta pojawił się też na albumach Ośki, DJ-a 600V i kolegi z RHX Składu - Inespe. Współpracował także z wykonawcami rockowymi, z T.Love przy nagraniu "Model 01" i z zespołem ojca, Voo Voo w utworze "Poziomy piony". 

Grudzień 2002 roku przyniósł nowy projekt Fisza - Fisz Emade jako Tworzywo Sztuczne i płytę "F3". Album ten wymykał się wszelkim klasyfikacjom i ciężko go zaliczyć do jakiegokolwiek trendu w krajowej muzyce. Znaleźć na nim można zarówno wpływy starych mistrzów jazzu, jak i nowoczesne elektroniczne brzmienia, a wszystko to okraszone rymami Fisza, podobnie jak na "Na wylot" nieoczywistymi, będącymi odkrywczą zabawą słowem. 

Intrygująca była także nazwa projektu. Pod pojęciem "tworzywo sztuczne" muzycy rozumieli współczesną, postmodernistyczną muzykę tworzoną za pomocą samplera, który oryginalne, funkcjonujące w przeszłości elementy składa w coś nowego, sztucznego. Chociaż dzięki nazwie powszechnie odbierano zespół jako korzystający z całej masy syntezatorów i keyboardów, to podczas występów muzycy tworzący Tworzywo Sztuczne używali wyłącznie normalnych instrumentów, bez wspomagania się elektroniką. 

Jednym z promujących płytę singli był utwór "Sznurowadła", do którego teledysk wyreżyserował Tomasz Nalewajek. Można w nim zobaczyć golącego się przed lustrem Fisza, który z premedytacją masakruje sobie twarz żyletką. Realistyczne obrazy krwi były nie do przyjęcia dla niektórych stacji muzycznych, które nie chciały puszczać tego wideoklipu lub decydowały się na to jedynie w późnych godzinach nocnych. 

Chociaż muzyka Fisza wyłoniła się na gruncie rodzimej sceny hiphopowej, to z czasem jego kolejne płyty coraz bardziej oddalały się od tej stylistyki na rzecz brzmień bardziej eklektycznych i trudnych do sklasyfikowania. Sam artysta wzbrania się przed nazywaniem go hiphopowcem. 

- Zawsze mówiłem, że wywodzę się z tego środowiska, ale hiphopowcem nie bywam - przypomina w wywiadzie dla portalu Hip-hop.pl. - Zaczynaliśmy, kiedy rodziła się tzw. scena warszawska (…) poznałem Volta, Tytusa, Ośkę i innych. Ale ideologia była zawsze dla mnie jakimś zamknięciem, hermetycznym pudełkiem, a ja byłem osobą, która od samego początku poszukiwała, odrywała się od nurtów głównych. Nigdy nie byłem punkowcem, a mam całą kolekcję płyt z tego okresu z The Clash na czele, tak samo nigdy nie byłem hiphopowcem, choć wiedzę posiadam, bo się interesowałem. Hip-hop mnie zawsze kręcił, ale ideologicznie mnie nie inspirował. 

Muzyk od lat pozostaje w wyśmienitej formie, o czym świadczyć mogą ukazujące się niemal co roku płyty jego nowych projektów. Oprócz drugiej płyty Tworzywa Sztucznego ("Wielki Ciężki Słoń" z 2004 roku) Fisz nagrywał także wspólnie z producentem Envee ("Fru!" z 2005 roku), Bassisters Orchestra ("Numer Jeden" z 2006 roku) a także razem z ojcem (płyta "Męska muzyka" tria Waglewski Fisz Emade z 2008 roku). 

Oprócz muzyki drugą pasją Fisza jest malarstwo, inspirowane pracami Joana Miró i Basquiata, a kontynuowane od czasu studiów na Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Muzyk ma już na koncie kilka wystaw w różnych miastach Polski. Jego żona Marta jest również związana z malarstwem, prowadzi galerię sztuki "Białko". 

Wspólnie z ojcem prowadzi autorską audycję w radiowej Trójce zatytułowaną "Magiel Wagli", emitowaną w każdy wtorek o 19. Ostatnim jak dotąd muzycznym dokonaniem Fisza jest nagrana pod szyldem Fisz Emade płyta "Heavi Metal" wydana w listopadzie 2008 roku.

Płyty, albumy

Albumy / płyty artysty Fisz (Bartosz Waglewski). Sprawdzisz tutaj dyskografię wykonawcy i będziesz zawsze na bieżąco z zapowiedziami i nowościami muzycznymi.
Kręcioł
Kręcioł Fisz
Premiera: 2005
Ocena:
Kryminalny Bluez
Premiera: 2005
Ocena:
Fru!
Fru! Fisz
Premiera: 2005
Ocena:
Polepione dźwięki
Premiera: 2002
Ocena:
Polecamy
Zobacz również
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!