Exclusive - Muzyka

27. urodziny Acid Drinkers!

2013-09-23 13:36:10

21 września 1986 roku miała miejsce pierwsza próba grupy Acid Drinkers. Dziś, 27 lat i trzynaście studyjnych płyt później, przypominamy najlepsze próby podsumowania historii poznańskich Kwasożłopów. 

Biografie książkowe:

"Raport o Acid Drinkers", Leszek Gnoiński, 1996

Połowa lat dziewięćdziesiątych była złotą epoką dla polskiej muzyki rockowej. Owocem tym czasów jest między innymi biografia zespołu Acid Drinkers autorstwa Leszka Gnoińskiego. Pomimo nieco mylącego tytułu, autor (dziennikarz między innymi Super Expressu, magazynu Muza czy portalu Cgm.pl oraz reżyser filmów o polskiej muzyce), nie skupił się jedynie na raportowaniu faktów, jednak podał je w bardzo humorystycznej, beletrystycznej formie. To była prawdziwa nowinka na polskim rynku rockowych biografii - zresztą, mimo upływu czasu, to nadal pozycja wyjątkowa. "Raport o Acid Drinkers" pisany jest przede wszystkim z perspektywy dobrego znajomego muzyków - język, pomimo oficjalności pozycji, jest bardzo nieoficjalny i potoczny. Wiarygodności dodają wplatane wypowiedzi muzyków - to dowód na to, że autor spędził sporo czasu z zespołem podczas tworzenia biografii.

Książka zawiera również szczegółową dyskografię, wyczerpujące kalendarium występów na żywo i innych ważnych dla kapeli wydarzeń czy wywiady ze wszystkimi członkami zespołu.

Od wydania "Raportu o Acid Drinkers" minęło już kilkanaście lat - niestety, książka nie doczekała się dodruków (okazjonalnie można kupić ją w serwisach aukcyjnych), jednak pomimo dezaktualizacji broni się nawet po upływie sporego czasu. Język, którego użył Gnoiński (później pisał jeszcze życiorysy innych polskich artystów - Kazika Staszewskiego czy Myslovitz), spora dawka humoru, unikatowe zdjęcia - wszystko to sprawiło, że w kategorii polskich biografii muzycznych pozycja o poznańskim zespole znajduje się w ścisłej czołówce.

Niestety, nie zapowiada się na kontynuację "Raportu" - w wywiadzie z Krzysztofem Kwaśnym z portalu Rockmagazyn.pl wokalista zespołu, Titus, powiedział: "Leszek miał dzisiaj (wywiad datowany na 6 kwietnia 2011) być na koncercie i podobno jest, ale o drugiej części "Raportu" zupełnie nic nie wspomina. Teraz to musiałaby być cztery razy grubsza rzecz, bo pierwsza cześć to są lata 89 - 97. Teraz, jakby powstała, to byłaby encyklopedia. Wtedy zaczęło się naprawdę ostro dziać w zespole pod względem rock n' rollowym i muzycznym również. To byłaby fascynująca lektura. Pod warunkiem oczywiście, że powiedzielibyśmy całą prawdę, a oczywiście jej nie powiemy. Tak, jak jest wiele książek o Rolling Stones i każda jest inna, tak i z Acidami, ponieważ czasami mówimy więcej, a czasami mniej. Jakbyśmy powiedzieli całą prawdę to ta buda pod tytułem Rzeczpospolita nieźle by się zatrzęsła."

Biografie filmowe:

"Raport o Acid Drinkers", Beata Dunajewska, 1994

Film pod identycznym tytułem jak książka Leszka Gnoińskiego jest od niej starszy o dwa lata - to jeden z pionierskich polskich rockowych dokumentów. Scenarzysta i reżyser, Beata Dunajewska zdecydowała się oddać głos muzykom - Acid Drinkers opowiadają (w rozmowach z Krzysztofem Skibą, tekściarzem zespołu Big Cyc, który jednak nie pojawia się na ekranie) o dotychczasowych dziejach kapeli oraz o swoim życiu prywatnym czy spojrzeniu na rzeczywistość. Przemyśleniami na temat "Kwasożłopów" dzielą się również takie postacie jak Edyta Bartosiewicz czy Grzegorz Skawiński (chociaż goście nie są podpisani).

Filmowy "Raport..." był świetną bazą dla Gnoińskiego - wiele anegdot czy historii w nim opowiedzianych znalazło późniejszą kontynuację w drukowanej biografii. W momencie kręcenia dokumentu atrakcją dla odbiorców mogły być wmontowane teledyski - aktualnie dostępnych w dobrej jakości na DVD, do dzisiaj sporą wartość dla fanów mają fragmenty koncertów, które zaginęły w archiwach.

Niestety, "Raport" jest już praktycznie niedostępny w zadowalającej jakości - jednak na portalu Youtube możemy obejrzeć nagranie filmu z TVP2 - świadczy to też o ewolucji telewizji publicznej na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat - dzisiaj, po wolcie programowej umieszczenie takiej pozycji w ramówce jest po prostu niemożliwe. 

"Chasing the Acids - w pogoni za Acid Drinkers", Fabryczna ART, 2006

Wyprodukowany przez niezależną grupę filmową Fabryczna ART dokument "Chasing the Acids" to obraz zespołu w 2005 roku - wypowiedzi muzyków i osób, mniej lub bardziej, związanych z nimi, fragmenty prób i koncertów czy nieznane dla przeciętnego fana obrazki z garderoby.

Twórcy, pomimo niskiego budżetu udowodnili, że niezły film dokumentalny można zrobić ograniczonymi środkami - w odbiorze nie przeszkadza niemalże bootlegowa jakoś obrazu i (głównie) dźwięku. Interesującym pomysłem było wyruszenie z zespołem w trasę - autorzy podczas kręcenia filmu przemierzyli około czterech tysięcy kilometrów. Niezwykle ciekawy jest dobór gości wypowiadających się na temat "Kwasożłopów". W dokumencie można zobaczyć między innymi Kubę Wojewódzkiego (który w swoim telewizyjnym talk show promował poznański zespół), Macieja Maleńczuka i Kazika Staszewskiego (muzycznych współpracowników Acid Drinkers) czy twórcę opisywanej wcześniej biografii, Leszka Gnoińskiego. Największą wadą "Chasing the Acids" zdaje się być jego schematyczność, ale trudno przecież oczekiwać rewolucyjnych rozwiązań w niskobudżetowej produkcji.

"W pogoni za Acid Drinkers" nie ukazało się jako niezależne wydawnictwo - film był dodawany do wydanego 5 sierpnia 2006 roku koncertowego albumu "The hand that rocks the coffin". Dokument emitowany był również w stacji Kino Polska w niecały rok po sklepowej premierze. "Chasing the Acids" zostało docenione przez środowisko kina niezależnego - na festiwalu SKOFFKA w 2006 uplasował się na drugim miejscu, był również nominowany do nagrody OFFskara.

Warto dodać, że w dwa lata po premierze "W pogodni za Acid Drinkers" Fabryczna ART pomogła w montażu "Steel Session" - dokumentu nakręconego przez nieżyjącego już gitarzystę kapeli, Olassa, opowiadającego o powstawaniu płyty "Verses of Steel". Zespół jednak nie wydał tego filmu na fizycznym nośniku, umieścił go jedynie na swoim oficjalnym kanale w portalu YouTube. 

Michał Przechera (michal.przechera@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: acid drinkers titus litza raport chasing the acids
Artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ostatni koncert z trasy "Omamy" Julii Wieniawy w A2 we Wrocławiu [RELACJA]
Ostatni koncert z trasy "Omamy" Julii Wieniawy w A2 we Wrocławiu [RELACJA]

Czym zaskoczyła nas artystka podczas finałowego koncertu trasy?

Organek wystąpił w A2 [RELACJA] Wrocław

Ogień na scenie, czyli jak formacja Organek rozpaliła wrocławską publiczność

Polecamy
fot. screen/YouTube
Najlepsze single: TOP 8 piosenek Madonny [WIDEO]

Sprawdź zestawienie najlepszych utworów "Królowej Popu".

fot. materiały prasowe
Najlepsze single: TOP 8 piosenek Michaela Jacksona [WIDEO]

Zobacz zestawienie najwspanialszych utworów "Króla Muzyki Pop".

Polecamy
Zobacz również
Ostatnio dodane
Ostatni koncert z trasy "Omamy" Julii Wieniawy w A2 we Wrocławiu [RELACJA]
Ostatni koncert z trasy "Omamy" Julii Wieniawy w A2 we Wrocławiu [RELACJA]

Czym zaskoczyła nas artystka podczas finałowego koncertu trasy?